Slováci stopercentní

Sportnet|12. aug 2008 o 00:00

Všetci traja slovenskí účastníci dvojhry v rámci tenisových súťaží na olympijských hrách v Pekingu postúpili v pondelok do 2. kola. Daniela

Hantuchová zvíťazila nad Japonkou Ai Sugijamovou 6:2, 7:5. Dominika Cibulková zdolala Francúzku Pauline Parmentierovú 6:1, 7:5. Dominik Hrbatý si poradil s Brazílčanom Thomazom Belluccim 2:6, 6:4, 6:2.

PEKING. Desiatka žrebu Hantuchová sa v boji o osemfinále na tvrdom povrchu DecoTurf II v areáli Olympic Green Tennis Center v čínskej metropole premiérovo stretne s Dánkou Caroline Wozniackou. Šestnásta nasadená Cibulková si zmeria sily s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou, nad ktorou vedie v bilancii vzájomných súbojov 2:0. Hrbatý hrajúci na základe tzv. chráneného renkingu bude čeliť osmičke "pavúka", Američanovi Jamesovi Blakovi (zatiaľ skóre 0:1).

Stretnutie na tvrdom povrchu DecoTurf II v areáli Olympic Green Tennis Center rozbehla slovenská tenisová jednotka Daniela hantuchová ešte v nedeľu výborne, keď pred dažďovou prestávkou viedla 6:2 a 3:0. V pondelkovej dohrávke zvýšila vedenie v II. sete už na 5:2, potom však dovolila skúsenej 33-ročnej súperke vyrovnať na 5:5. Záver setu však zvládla, keď pri servise Japonky využila v poradí štvrtý mečbal.

Šťastná a unavená

V boji o postup do osemfinále si 25-ročná Slovenka premiérovo vo svojej kariére zmeria sily s 18-ročnou Dánkou poľského pôvodu Caroline Wozniackou (22.), čerstvo držiteľkou titulu z úrovne WTA Tour v Štokholme.

"Som veľmi šťastná, aj keď z toho tepla dosť unavená. Keby som si mala vybrať z tých troch zápasov, ktoré som proti Sugijamovej odohrala v tomto roku, tak by som chcela vyhrať práve tento na olympiáde a - splnilo sa mi to. Pre mňa je to vzhľadom na predchádzajúcu hernú prestávku a pomalší rozbeh veľmi dôležité víťazstvo. Dnes som našla na súperku správny recept. Päta ma už nebolí, aj keď nie je ešte úplne v poriadku," uviedla v prvej reakcii Hantuchová.

Dominikin debut

Slovenská tenistka Dominika Cibulková výborne zvládla svoj olympijský debut. V pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien v Pekingu zvíťazila nad Francúzkou Pauline Parmentierovou 6:1, 7:5. V boji o postup do osemfinálového 3. kola si zmeria sily s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou, nad ktorou vedie v bilancii vzájomných súbojov sľubne 2:0.

Devätnástka svetového rebríčka WTA Tour Cibulková, predminulý týždeň finalistka na "jednotkovom" podujatí v kanadskom Montreale, sa ako šestnásta nasadená v areáli Olympic Green Tennis Center na tvrdom povrchu DecoTurf II suverénne revanšovala Parmentierovej, 46. v renkingu, za vlaňajšiu prehru 2:6, 2:6 z uzbeckého Taškentu vyvolanú vtedajšími okolnosťami - únavou a presunom po dosiahnutí semifinále v čínskom Guangžou. Tentoraz však favorizovaná zverenkyňa Vladimíra Pláteníka povolila Francúzke, nedávno víťazke "trojkového" turnaja na antuke v rakúskom Bad Gasteine, zisk prvého gemu až za stavu 4:0 a v druhom sete vyriešila minikrízu, keď súperku pustila z 5:2 na 5:5 - rovnako ako Daniela Hantuchová Japonku Ai Sugijamovú. Koncovku však podľa vzoru spomenutej krajanky vyriešila vo svoj prospech.

Slovenský tenista Dominik Hrbatý postúpil medzi najlepších 32 na olympijskom turnaji v Pekingu. V pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry zvíťazil nad takisto nenasadeným favorizovaným Brazílčanom Thomazom Belluccim, 85. v dlhodobom svetovom rebríčku ATP Entry, v premiérovom súboji s týmto ľavákom 2:6, 6:4, 6:2.

Nezachytil vstup

Sedemnásobný a úradujúci domáci Tenista roka Hrbatý v pondelok proti Juhoameričanovi mladšiemu o 10 rokov nezachytil vstup (1:3) a ďalší brejk inkasoval v siedmom geme - 2:5. Skúsenému zverencovi Jaroslava Bulanta sa však vydaril nástup do druhej časti: odskočil na 3:0, ale zo stavu 4:1 povolil Belluccimu, v tejto sezóne víťazovi štyroch challengerových podujatí (bez výnimky antuka), vyrovnať na 4:4. Odvtedy však Slovák získal 5 gemov v rade. Pri skóre 2:6, 6:4, 3:0 z jeho pohľadu duel prerušili pre dážď. Po približne dvadsiatich minútach zápas na dvorci č. 7 pokračoval a Hrbatý dohrávku zvládol bez zaváhania.

Dvojhra mužov - 1. kolo: Dominik Hrbatý (SR) - Thomaz Belucci (Braz.) 2:6, 6:4, 6:2

Dvojhra žien - 1. kolo: Dominika Cibulková (16-SR) - Pauline Parmentierová (Fr.) 6:1, 7:5, Daniela Hantuchová (10-SR) - Ai Sugijamová (Jap.) 6:2, 7:5