DLH MÔŽE OBEC PRIPRAVIŤ O PENIAZE
JOZEF ČAVOJEC
Zadlžené obce nemôžu rátať napríklad s príspevkom na aktivačnú činnosť. Ak ju chcú organizovať, môžu, ale len na vlastné náklady.
BRATISLAVA. Niektoré obce na Slovensku, ktoré organizujú takzvané aktivačné práce, nedostávajú na túto činnosť ani korunu. Štát im neprispieva na koordinátora prác, ani napríklad na pracovné náradie, pretože mu obce dlhujú peniaze. V súčasnosti ide prinajmenšom o desiatky prípadov.
Zákon o službách zamestnanosti od 1. mája hovorí, že každý, kto požiadal o príspevok, musí preukázať, že má zaplatené dane i odvody.
Mestá a obce musia za svojich zamestnancov odvádzať poistné rovnako, ako ktorýkoľvek iný zamestnávateľ.
Len v zozname dlžníkov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý je na jej internetovej stránke, je takmer 40 obcí. Niekoľko iných obcí je zasa medzi dlžníkmi Sociálnej poisťovne.
Ľudia príspevok dostávajú
Niektorí obyvatelia Martinovej, okres Rimavská Sobota, chcú práve preto, že by mali prísť o aktivačné práce, odvolať starostu Eugena Radiča. On však tvrdí, že "kto chce, pracuje". Obec štátny príspevok oželela a zmluvu podpísala iba so samotnými nezamestnanými.
Ďalší môžu pracovať pre jedno občianske združenie formou "dobrovoľníckej služby". Ľudia peniaze dostanú, úrad práce im vypláca aktivačný príspevok. Jediným, kto môže škodovať, je teda obec.
"Obec nedostáva žiadne peniaze na pracovné náradie. Využívame staré, alebo si ho (nezamestnaní) donesú z domu," hovorí Radič. Dovoliť si nemôže ani človeka, ktorý by práce koordinoval. "To všetko musím zvládať sám."
Obce príspevky potrebujú
Na jedného nezamestnaného, ktorý sa zúčastňuje na "menších obecných službách", obec môže dostávať 2 598 korún (86,24 eura) mesačne. Človeku, ktorý ich prácu v obci riadi, z toho patrí 780 korún. Aj keď nejde o veľa peňazí, bez nich by obce nemohli organizovať aktivačnú činnosť.
Naplno sa to prejavilo od mája do júla tohto roka, keď chybou v zákone koordinátorovi priznali ani nie 80 korún. Za takúto odmenu to málokto bol ochotný robiť.
Starostka Pukanca Jana Bahnová povedala, že je nutné mať dozor nad všetkými prácami, ktoré nezamestnaní v obci vykonávajú, takže koordinátorov bytostne potrebujú. Kým nezačala platiť novela zákona, čo sa stalo od 1. augusta, obec ich musela platiť z vlastného rozpočtu, a to sú pre ňu výdavky navyše.
Úbytok peňazí na týchto pracovníkov tiež spôsobil, že sa ocitli v evidencii nezamestnaných. "Mali sme vysoký prítok koordinátorov aktivačných prác," povedal ešte v júni Vladimír Haško z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Práce pre obec sú od mája určené iba dlhodobo nezamestnaným v hmotnej núdzi. Najskôr musia odpracovať šesť mesiacov a potom si to môžu raz zopakovať. Každý mesiac im za prácu patrí suma 1 900 korún (63,1 eura) mesačne.
Ostatní môžu nastúpiť na dobrovoľnícku službu. Vykonáva sa vo verejnoprospešných organizáciách a za každý zo šiestich mesiacov ju štát odmeňuje až 5 390 korunami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.