Michail Saakašvili.
TBILISI. "Rusi sa blížia k hlavnému mestu, vytvárajú okolo neho kruh. Tbilisi budeme chrániť do poslednej kvapky krvi, Rusom sa nikdy nevzdáme," povedal Saakašvili v rozhovore pre CNN.
Ruskí vojaci: Tbilisi, Tbilisi!
Správy očitých svedkov potvrdili, že ruský vojenský konvoj vyrazil z mesta Gori hlbšie do gruzínskeho územia. Konvoj pozostávajúci zo 60 tankov, obrnených a iných vozidiel videli 10 kilometrov od mesta Gori smerujúc na Tbilisi. Informoval o tom reportér tlačovej agentúry AFP. Podľa neho sa z okien vozidiel vykláňali ruskí vojaci a kričali: "Tbilisi, Tbilisi!" mávajúc ruskými vlajkami. Nákladné autá boli údajne naložené stanmi a zásobami.
Armáda obliehanie odmieta
Ruská armáda tieto informácie odmietla. "Žiadny ruský vojenský útvar, ani ozbrojené vozidlá sa nepresúvajú smerom na Tbilisi. Nedostali takú úlohu," povedal generál Anatolij Nogovicyn, zástupca veliteľa ruského generálneho štábu. Gruzínske jednotky opustili pod tlakom ruských síl poslednú malú časť Abcházska, ktorú mali pod kontrolou.
Saakašvili sa stretol so Sarkozym
Rusko a Gruzínsko včera odsúhlasili plán sprostredkovaný Francúzskom, ktorý je zameraný na obnovenie mieru v regióne. "Potrebujeme právne detaily, špecifikácie plánu," povedal gruzínsky prezident Michail Saakašvili po stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Aj ruský prezident Dmitrij Medvedev podporil plán, ktorý požaduje návrat ruských a gruzínskych vojenských síl na pôvodné pozície. Saakašvili na spoločnej tlačovej konferencii s Sarkozym tiež uviedol, že "územná integrita a náležitosť Južného Osetska a Abcházska do Gruzínska nemôže byť nikdy spochybnená."
V tomto zmysle sa vyjadril aj poľský prezident Lech Kaczynski, ktorý včera kritizoval Sarkozyho plán s tvrdením, že "zlyhal pri ochrane gruzínskeho územia". Šesťbodový plán totiž neobsahuje potrebu rešpektovať gruzínske hranice, ktoré boli príčinou konfliktov, odkedy sa krajina odtrhla od Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Miliband: EÚ musí prehodnotiť vzťah s Ruskom
Britský minister zahraničia David Miliband včera v Bruseli uviedol, že Európska únia musí prehodnotiť svoje vzťahy s Ruskom po jeho "agresívnej" akcii v Gruzínsku. Podľa Milibanda je dôležité, aby Európska únia bola schopná v septembri na svojom zasadnutí Gymnichu vyjadriť sa, či chce a akým spôsobom spolupracovať s Ruskom. "Agresívne ruské sily za hranicami Južného Osetska šokovali mnohých ľudí," uviedol. "Všetci európski ministri zahraničných vecí, s ktorými som hovoril, boli šokovaní zábermi z Gruzínska z posledných dní."
Mnohí ministri však presadzovali názor, že s definitívnym stanoviskom voči Rusku by sa malo počkať, pokým sa nevyriešia naliehavejšie otázky, akou je okamžitá humanitárna pomoc konfliktom postihnutým civilistom. "Obviňovanie a zložité rokovania prídu na scénu neskôr," povedal fínsky minister zahraničia Alexander Stubb.
Vyšlú mierové sily do Gruzínska?
V podobnom duchu sa vyjadril aj nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier. Ministri zahraničných vecí Fínska a Litvy včera v čase mimoriadneho stretnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Bruseli vyjadrili podporu vyslaniu mierových síl Európskej únie do Gruzínska. "EÚ by sa zapojila buď na strane civilného krízového manažmentu, alebo na strane vojenského krízového manažmentu a zabezpečovania mieru," povedal Stubb.
Litovský minister zahraničia Petras Vaitiekunas vyjadril tvrdé stanovisko voči úlohe Moskvy v Gruzínsku a povedal, že Rusko musí za svoju agresiu v Gruzínsku znášať "nejaké následky", pričom podporil účasť mierotvorcov EÚ v Gruzínsku v rámci medzinárodných mierových síl. Bernard Kouchner, minister zahraničia Francúzska taktiež spomenul možnosť vyslania európskych pozorovateľov do Gruzínska, no odmietol nazvať ich mierotvorcami.
Spojené štáty včera v reakcii na konflikt v Gruzínsku zrušili spoločné námorné cvičenie FRUKUS s Ruskom, ktoré sa malo uskutočniť v dňoch 15. až 23. augusta v Japonskom mori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.