Obidve zariadenia patria k významným historickým skvostom mesta. Menej pozornosti sa v histórii venuje ostatnému evanjelickému a tiež židovskému školstvu. Pýchou mesta bola botanická záhrada, neskoršie známa ako Kolmanova.
Zriaďovanie a rozvoj základných a vyšších evanjelických škôl v Uhorsku sa mohlo uskutočňovať až po roku 1791, keď bol vydaný a akceptovaný zákon o postavení protestantov v Uhorsku.
Protestantské školy
V rámci stanovených možností, ktoré dovoľoval tolerančný patent, vydaný rakúskym cisárom Jozefom II., sa takéto školy mohli zriaďovať aj v Prešove, kde sa nachádzalo početné spoločenstvo príslušníkov evanjelického zoskupenia. Vtedy boli protestantské školy vyňaté spod koncepcie štátnych školských inšpektorov. Vyššie typy škôl sa mohli zakladať v mestách alebo mladí ľudia odchádzali na podobné štúdiá do zahraničia bez väčšieho procesu schvaľovania. V Prešove sa okrem národnej školy zriadil aj Ústav pre dievčatá, ktorého existencia sa datuje od roku 1794.
Riaditeľom a neskoršie aj vlastníkom národnej školy a Ústavu pre dievčatá sa stal Matej Sennowitz. Narodil sa 11. februára 1763 v Kežmarku, ale pôsobil v Prešove, kde aj zomrel v roku 1823. Bol známym a uznávaným pedagógom a okrem tejto práce sa venoval mineralógii a botanike. V roku 1812 zostavil a skategorizoval dve bohaté zbierky a v roku 1820 založil v Prešove botanickú záhradu s domácimi a cudzokrajnými exotickými rastlinami, ovocnými stromami, kríkmi, zriadil skleník, v ktorom pestoval citrusové stromy. Záhrada slúžila pre študijné účely, pre školy a verejnosť.
Matej Sennowitz sa stal autorom niekoľkých pedagogických publikácií, ktoré boli určené pre rodičov a ich obsahom bola výchova dievčat. Okrem toho písal správy o činnosti ústavu a o botanickej záhrade. V roku 1811 publikoval vo viedenskom časopise Vaterladischblater spis o minerálnych vodách v Bardejove. Začiatkom roku 1805 sa stal dopisujúcim členom Mineralogickej spoločnosti Hanau.
Dievčenský ústav
Prvé sídlo dievčenského ústavu a národnej školy v Prešove bolo v budove č. 1 na Metodovej ulici, ktorá je dnes miestom rehoľného spoločenstva Saleziánov - Dona Bosca, ktorá sa zaoberá výchovou katolíckej mládeže. Budova po spomínanom ústave potom slúžila na iné účely a dokonca počas Slovenského štátu a okupácie Košíc Maďarskom tam bol biskupský dom, ktorý bol dočasne premiestnený z Košíc do Prešova. Ako ďalšia vyššia dievčenská evanjelická škola v Prešove sa spomína budova evanjelickej fary na Svätoplukovej ulici č. 11.
Pôvodná budova školy, ktorá patrila Matejovi Sennowitzovi, je deväťosová stavba, do ktorej je vchod situovaný z Metodovej ulice, v treťom medziosovom priestore zľava. Dom si až dodnes zachoval svoju renesančnú podobu, v ktorej sa nachádzajú prevažne zaklenuté polia pruskej klenby. Zaujímavo spú na dome riešené okná na obidvoch podlažiach. V 16. a 17. storočí tento dom patril známemu prešovskému notárovi Imrichovi Fontanimu.
Kolmanova záhrada
Príťažlivou časťou mesta v nedávnej minulosti bola Kolmanova záhrada, ktorá má bohatú históriu a je opradená mnohými udalosťami. Pozemok na jej zriadenie dostal Matej Sennowitz v roku 1820 od Kráľovskej dvornej komory. Záhrada po jeho smrti spustla a po polstoročí ju dal znova oživiť a upraviť pre pôvodné účely známy prešovský lekárnik Fridrich Kolman a aj on, podobne ako Matej Sennowitz, ju predurčil pre botanické a prírodovedecké účely. Odvtedy sa zachoval názov záhrady až dodnes a tá slúžila a aj slúži pre všetky typy škôl na území mesta a na jeho okolí.
Po roku 1950 sa záhrada ocitla v správe mesta a podľa zákona z roku 1954 bola spolu s ďalšou plochou neďaleko Kalvárie vyhlásená za chránenú oblasť s prísnou ochranou. Celková plocha chránenej oblasti Holej hory bola 14,5 hektára, z čoho na Kolmanovu záhradu pripadalo 9,8 hektárová plocha. Takýto stav chránenej oblasti sa v tejto lokalite zachoval až do konca roku 2006. V roku 1999 si Evanjelický biskupský úrad východného dištriktu v Prešove uplatnil svoje reštitučné práva, na základe čoho bola záhrada vyčlenená spod správy mesta a priznaná za symbolickú korunu pre túto inštitúciu. Odvtedy sa o spravovanie záhrady stará jeden pracovník z biskupského úradu a výdatne mu pomáhajú študenti Evanjelického gymnázia na Legionárskom námestí.
Podľa vyhlášky Krajského živnostenského úradu v Prešove bola od 1. januára 2007 zrušená chránená oblasť Holá hora a o využití záhrady bude rozhodovať len jej majiteľ. Keby sa obnovilo jej pôvodné poslanie a obohatila sa o podujatia, ktoré Kolmanova záhrada poskytovala pred polstoročím, bola by prínosom pre výuku, odborníkov i širokú verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.