Ruské ozbrojené sily zatiaľ napriek pôvodným ubezpečeniam zostávajú v gruzínskom meste
Gori. Medzitým vystúpili lídri separatistických regiónov a potvrdili
TBILISI/GORI/MOSKVA/WASHINGTON. Ruské ozbrojené sily ostávajú v gruzínskom meste Gori. Oznámil to včera hovorca gruzínskeho ministerstva vnútra Šota Utiašvili. "Zmenili názor," povedal Utiašvili.Krátko predtým Rusi podľa hovorcu oznámili, že začínajú sťahovať svojich vojakov. Do mesta mali vstúpiť gruzínske ozbrojené sily, v snahe vyhnúť sa zrážkam však zatiaľ vyčkávajú, doplnil Itiašvili.
Reportér tlačovej agentúry AFP včera oznámil, že v okolí Gori počuť výbuchy a vidno stúpať dym. Podľa reportéra, ktorý zaznamenal výbuchy, to vyzerá na bombardovanie. Tesne predtým ruskí vojaci zabránili žurnalistom opustiť miesto a párkrát vystrelili do vzduchu.
Z miesta reportéra AFP na ruskom kontrolnom stanovišti, ktoré sa nachádza asi štyri kilometre od mesta Gori, bolo počuť asi osem výbuchov. Dym stúpal spoza neďalekého kopca. Na stanovišti sa v tom čase nachádzalo päť ruských tankov, vojaci a obrnené vozidlá. Ešte skôr na ku stanovišťu prišlo 15 až 20 nákladných áut s ťažko ozbrojenými gruzínskymi jednotkami, ale neskôr ustúpili. Stiahli sa, no nevyzerá to tak, že by boli blízko zdroja explózií.
Cieľom je nezávislosť
Lídri separatistických gruzínskych regiónov Južné Osetsko a Abcházsko po stretnutí s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom včera prisľúbili presadenie nezávislosti od Gruzínska. "Dosiahneme nezávislosť v súlade so zásadami medzinárodného práva," uviedol na tlačovej konferencii v Moskve juhoosetský líder Eduard Kokojty po boku s abcházskym lídrom Sergejom Bagapšom. "Cieľ (získanie nezávislosti) bol určený a my sa k nemu spoločne dostaneme," povedal Bagapš.
Rusko podporí akékoľvek rozhodnutia Abcházska a Južného Osetska o ich budúcom statuse. Včera to pred vyjadrením lídrov povedal ruský prezident Dmitrij Medvedev po stretnutí s lídrami separatistických regiónov.
Bush žiada odchod Rusov
Americký prezident George W. Bush ešte v stredu požadoval stiahnutie ruských vojsk z Gruzínska po rozhodnutí vyslať do krajiny šéfku americkej diplomacie Condoleezzu Riceovú.
"Spojené štáty stoja pri demokraticky zvolenej vláde Gruzínska a trvajú na tom, že suverenitu a územnú celistvosť Gruzínska treba rešpektovať," vyhlásil americký prezident po boku ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej a ministra obrany Roberta Gatesa v Ružovej záhrade Bieleho domu.
Bush zároveň kritizoval Moskvu za jej útoky v Gruzínsku. Aby Rusko mohlo začať naprávať svoje narušené vzťahy s USA, Európou a ďalšími krajinami, musí ukončiť túto krízu, dodal. "Očakávame, že Rusko splní svoje záväzky a ukončí všetky vojenské aktivity v Gruzínsku. Očakávame, že ruské sily, ktoré nedávno vstúpili do Gruzínska sa z neho stiahnu," varoval americký prezident.
Riceová sa vyjadrila, že Rusko bude čeliť medzinárodnej izolácii, ak nebude rešpektovať prímerie. Šéfka americkej diplomacie povedie rozhovory s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý osobne sprostredkoval dohodu o prímerí. Washington na budúci týždeň zvolal v súvislosti so situáciou v Gruzínsku mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí NATO.
Bush ubezpečil včera lídrov Ukrajiny a Litvy, že naďalej podporuje suverénne a slobodné Gruzínsko ako aj jeho územnú celistvosť. Podľa hovorkyne Bieleho domu Dany Perinovej v rozhovore s litovským a ukrajinským prezidentom Valdasom Adamkusom a Viktorom Juščenkom Bush zdôraznil americkú solidaritu s Gruzínskom v konflikte s Ruskom.
Rusko včera v reakcii varovalo Spojené štáty pred podporou gruzínskych lídrov v aktivitách, ktoré by mohli viesť k zopakovaniu "tragického scenára" z posledných dní. "Očakávame, že Spojené štáty zaujmú zodpovedný postoj," vyhlásilo v oficiálnom stanovisku ruské ministerstvo zahraničných vecí. "Je zvlášť dôležité vyvarovať sa akýkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k priamej, alebo nepriamej ... podpore ich (gruzínskych) revanšistických ambícií a k promptnému zopakovaniu tragického scenára," píše sa ďalej vo vyhlásení Kremľa.
Vystúpujú zo SNŠ
Gruzínsky parlament jednomyseľne odhlasoval vystúpenie krajiny zo Spoločenstva nezávislých štátov, v ktorom je väčšina bývalých krajín Sovietskeho zväzu na čele s Ruskom. Rozhodnutie vystúpiť zo zväzu oznámil v utorok gruzínsky prezident. Michail Saakašvili reagoval tak na inváziu ruských vojsk do Gruzínska. S jeho názorom sa stotožnilo 117 prítomných poslancov, nik nebol proti.
(sita/afp)
Saakašvilimu hrozí proces
Ruskí vyšetrovatelia začali vyšetrovať obvinenia voči gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu z genocídy obyvateľov odštiepeneckého regiónu Južné Osetsko. Zástupca predsedu
ruskej Vyšetrovacej komisie prokurátorov Igor Komissarov podľa Russia Today povedal, že inicioval "vyšetrovanie obvinenia z genocídy, ktoré sa zakladá na správach o akciách gruzínskych jednotiek zameraných na vraždenie ruských občanov osetskej národnosti žijúcich v Južnom Osetsku."
Hovorkyňa úradu generálnej prokuratúry Marina Gridnevová pre ruskú tlačovú agentúru Interfax uviedla, že ruské súdy môžu súdiť aj občanov iných krajín, ak sa dopustili zločinu voči ruským záujmom. Údajné dôkazy vrážd po útoku gruzínskych jednotiek v Južnom Osetsku môžu podľa Gridnevovej použiť pri žalobách voči Saakašvilimu.
(sita/afp)
Autor: BASKETBAL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.