jeho hovorca Alexej Pavlov, pričom neuviedol ďalšie podrobnosti.
MOSKVA/TBILISI. Dokument, ktorý predpokladá stiahnutie ruskej armády z Gruzínska, no umožňuje jej ponechať v krajine obmedzený počet hliadok, v piatok podpísal gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Ako uviedla pre tlačovú agentúru AFP hovorkyňa Kremľa Natalija Timakovová, Medvedev "informoval členov bezpečnostnej rady Ruskej federácie, že podpísal dokument o princípoch" riešenia konfliktu. Schválený plán vychádza zo šesťbodovej dohody, na ktorú Medvedev pristúpil počas utorňajšej návštevy francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Podľa tlačovej agentúry The Associated Press však v dokumente stále nie sú jednoznačne ošetrené niektoré sporné body, ako je možnosť návratu gruzínskych vojakov do separatistickej provincie Južné Osetsko.
Rusi majú hliadkovať za zónou konfliktu
Ruskí vojaci budú môcť hliadkovať "niekoľko kilometrov" hlbšie v Gruzínsku za zónou konfliktu v Južnom Osetsku. Uvádza sa v dôvernom liste francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho gruzínskemu partnerovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý agentúre AFP poskytol vysokopostavený gruzínsky zdroj a neskôr ho zverejnil Elyzejský palác v Paríži. List obsahuje hranice dodatočných "bezpečnostných opatrení," ktoré môže Rusko prijať na základe dohody o prímerí podpísanej Tbilisi aj Moskvou. Tieto opatrenia "budú predstavovať hliadky výlučne príslušníkov ruských mierových síl po hranice určené platným usporiadaním" a nemôžu zahrňovať prítomnosť vo "významných mestských centrách." V liste sa v tejto súvislosti konkrétne spomína mesto Gori.
Dohoda o prímerí určuje, že gruzínske jednotky sa musia vrátiť na základne a ruské sily na pozície spred minulotýždňového vpádu do Gruzínska. V súvislosti s dohodou sa objavili obavy, keď sa minulý týždeň ruské sily rozmiestnili v oblastiach vzdialených od Južného Osetska, vrátane gruzínskeho čiernomorského prístavu Poti a základne pri meste Senaki. V liste sa však uvádza, že Rusko môže prijímať bezpečnostné opatrenia "len v tesnej blízkosti Južného Osetska a nie v iných častiach gruzínskeho územia."
Sarkozy napísal, že oblasť, kde by mali byť opatrenia uplatnené, môžu byť "len do vzdialenosti niekoľko kilometrov od administratívnej hranice Južného Osetska a ostatného Gruzínska." Ďalšie ruské sily sa majú "stiahnuť na pozície, na ktorých sa nachádzali pred 7. augustom, keď boje vypukli, uvádza sa v liste. Gruzínsky zdroj zdôraznil, že list nemá právny charakter, na rozdiel od šesťbodovej dohody o prímerí. Tbilisi pri jej podpise vyjadrilo výhrady najmä k piatemu bodu o dodatočných bezpečnostných opatreniach.
Tbilisi potvrdilo 182 obetí
Celkove 182 obetí, vrátane 67 civilistov, bolo potvrdených počas konfliktu s Ruskom. Uviedol to v sobotu gruzínsky minister zdravotníctva Alexander Kvitašvili, ktorý informoval aj o 479 zranených, medzi nimi 157 civilistov. Počet mŕtvych alebo zranených zahŕňa iba oblasti kontrolované Gruzínskom. Minister tiež uviedol, že niektoré telá našli zmrzačené. "Dostávame zmrzačené telá, s vypichnutými očami, odťatými rukami," povedal. "Som zhrozený. Neviem, či to urobili Rusi alebo najatí žoldnieri." Ruské oficiálne miesta uvádzajú najmenej dvetisíc obetí, väčšinou ruských občanov v Južnom Osetsku. Tento údaj zatiaľ nebol nezávisle potvrdený.
Autor: sita/ap/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.