Premiér Robert Fico nechce komentovať podozrenia z ovplyvňovania tendra za 900 miliónov korún predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom.
BRATISLAVA. Šéfa HZDS Vladimíra Mečiara ministerka pôdohospodárstva a jeho stranícka kolegyňa Zdenka Kramplová obvinila zo zasahovania do verejnej súťaže na dodávku informačných technológií v jej rezorte.
„Pán predseda chcel, aby som zmluvu (s víťazom pozn. red.) zrušila. Povedala som mu, že zmluvu zrušiť nemôžem, lebo neohrozím peniaze z Európskej únie," povedala nám v sobotu Kramplová, ktorá označila Mečiarovu požiadavku za pokus „stranícky riadiť verejné obstarávanie". Predseda HZDS následne oznámil premiérovi Ficovi, že Kramplová ako ministerka končí.
Fico sa nechce vyjadrovať
Premiér Fico včera na otázky, či je v poriadku, že predseda koaličnej strany sa takýmto spôsobom „angažuje" vo verejných súťažiach, respektíve, či sa Mečiara spýta, čo tým sledoval, priamo neodpovedal.
„Robert Fico sa nebude vyjadrovať k tvrdeniam proti tvrdeniam jednotlivých predstaviteľov HZDS. Na to, či bol tender v poriadku a v súlade so zákonom, musia odpovedať Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad," odkázal cez hovorkyňu Smeru Katarínu Kližanovú-Rýsovú.
Podpredseda strany a vicepremiér Dušan Čaplovič je však presvedčený, že je aj „vecou koaličnej rady a predsedov strán, aby si tieto veci vysvetlili". „Ak je pravda to, čo hovorí pani Kramplová, tak to nie je v poriadku. Rezort má riadiť minister, nie je možné, aby do toho vstupovali ďalšie vplyvy," myslí si Čaplovič.
Podľa neho je však zvláštne, že Kramplová začala hovoriť o straníckom klientelizme až vtedy, „keď sa dostala táto kauza na verejnosť, a nie v čase, keď malo dôjsť k ovplyvňovaniu".
SNS: Je to vec HZDS
Ako „tvrdenie proti tvrdeniu" vníma Kramplovej výroky na adresu Mečiara aj SNS. „Ťažko sa mi to hodnotí, ale myslím, že ide o vnútornú vec HZDS, akým spôsobom si to vyrieši. Predseda koaličnej strany nemusí premiérovi oznamovať dôvody odvolania z funkcie," hovorí poslanec Rafael Rafaj.
HZDS nereaguje
HZDS na obvinenia Z. Kramplovej nereagovalo. Hovorkyňa strany je na dovolenke, V. Mečiar sa na verejnosti neobjavil už niekoľko týždňov. „Nepoznám podrobnosti tejto kauzy ani pohnútky jednotlivých aktérov, takže sa k tomu nebudem vyjadrovať," povedal poslanec hnutia Ján Kovarčík.
* * *
O čo ide v tendri
n Tender na harmonizáciu informačných systémov na ministerstve pôdohospodárstva za takmer miliardu korún vyhrala spoločnosť Columbex international, za ktorou stoja podnikatelia Alexander Beljajev, Michal Lazar a Peter Lukeš. Jedna Beljajevových firiem požičala HZDS desať miliónov korún. Kramplová tvrdí, že to spolu nesúvisí.
Pochybnosti vyvoláva aj spôsob, akým si ministerstvo obstaralo informačné technológie podprahovou metódou a ako neprioritné služby. Podprahová metóda umožňuje, že ministerstvo nemusí zverejniť oznam o tendri vo vestníku verejného obstarávania, ale len na verejne prístupnom mieste. V tomto prípade to boli dve nástenky. Od 1. júla je možné takýmto spôsobom obstarávať iba tovar do hodnoty dvesto miliónov korún. Kramplová však odmieta, že to bol dôvod, prečo sa ponáhľala.
Informačné technológie sú navyše v zákone definované ako služby prioritné, takže ich nie je možné obstarávať podprahovo. Kramplová však tvrdí, že šesťdesiat percent zákazky tvoria služby neprioritné, napríklad vzdelávanie zamestnancov. Tender už na jej podnet preveruje Úrad pre verejné obstarávanie.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.