--- Rezignoval po tlaku vlády aj zahraničia ---
Pakistanský prezident Parvíz Mušarraf včera zareagoval na silnejúci tlak vládnej koalície aj zahraničia rezignáciou. "Po zhodnotení situácie a po porade s právnikmi a politickými spojencami som sa rozhodol rezignovať. Nechávam svoju budúcnosť v rukách ľudu," povedal Mušarraf. Pakistanským prezidentom bol deväť rokov. Prezident sa pritom v predchádzajúcich dňoch opakovane vyjadril, že z funkcie dobrovoľne neodíde.
ISLAMABAD. Mušarrafa k rezignácii dotlačil najmä tlak vládnej koalície, ktorá sa chystala spustiť proces jeho odvolávania. V nedeľu mu dala dvojdňové ultimátum na to, aby odišiel zo svojho postu dobrovoľne. Mušarraf predtým tvrdil, že jeho politickí oponenti nemajú právo ho odvolať. "Nemôžu voči mne vzniesť ani jednu žalobu. Nič mi nedokážu, pretože som nič nerobil pre seba, všetko to bolo pre Pakistan. Pakistan je znovu dôležitou krajinou na mape sveta," hovoril Mušarraf.
V televíznom príhovore sa vyjadril, že jeho politickí oponenti voči nemu vznášajú falošné obvinenia. "Mojou filozofiou je Pakistan na prvom mieste," uviedol a dodal, že sa "v dobre viere" snažil riešiť vojenské aj ekonomické problémy krajiny. "Nanešťastie, niektoré moje kroky, ktorými som sledoval nespochybniteľné ciele, viedli mojich oponentov k tomu, aby voči mne vzniesli falošné obvinenia, čím oklamali ľudí," vyhlásil prezident.
Riceová: Mušarraf bol priateľom USA
Mušarrafova popularita začala klesať v minulom roku, keď sa snažil odstrániť špičky súdnictva a po tom, ako militantné hnutie Taliban spustilo v krajine vlnu násilia. Zomrelo pri ňom viac ako tisíc ľudí, medzi nimi aj expremiérka Bénazír Bhuttová. Mušarrafovi vyslanci už s koalíciou rokovali o zaručení beztrestnosti v prípade odchodu. Západné krajiny si želajú najmä politickú stabilitu v Pakistane, aby pokračoval boj proti militantom z Talibanu a al-Kájdy.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová včera vyhlásila, že napriek odchodu Mušaraffa z postu pakistanského prezidenta bude Washington aj naďalej spolupracovať s pakistanskou vládou. Riceová zároveň poďakovala Mušaraffovi za spoluprácu a pomoc v boji s terorizmom na Blízkom východe i na celom svete. "Budeme pokračovať v spolupráci s pakistanskou vládou a ďalšími politickými predstaviteľmi krajiny. Budeme Pakistan naďalej vyzývať na zvýšenie úsilia vzhľadom na budúcnosť krajiny a na naplnenie všetkých jej potrieb. Stálym cieľom ostáva i zníženie rizika teroristických hrozieb a ich definitívne potlačenie," hovorí sa v oficiálnom vyhlásení ministerky.
"Mušarraf bol priateľom USA a jedným z najaktívnejších podporovateľov a partnerov v boji proti terorizmu a extrémizmu," dodala Riceová.
Moci sa ujal nekrvavým pučom
Mušarraf sa ujal moci v Pakistane v roku 1999 nekrvavým pučom proti vtedajšiemu premiérovi Navázovi Šarífovi. Postupne sa z neho stal spojenec Spojených štátov a po teroristických útokoch na New York a Washington z 11. septembra 2001 sa postavil na stranu amerického prezidenta Georgea Busha v ním vyhlásenej vojne proti terorizmu. Podľa kritikov však bola Mušarrafova akože tvrdá politika proti teroristom vždy len pretvárkou. Síce rozprával o potrebe rozprášiť teroristov, no na hraniciach svojej krajiny s Afganistanom nechal voľne prebývať vedenie al-Kájdy aj Talibanu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.