POLÍCIA BUDE MÔCŤ VZIAŤ KĽÚČE AGRESOROM
Polícia chce chrániť obete násilia vykázaním násilníka na dva dni z domu. Organizácie, ktoré s obeťami násilia pracujú, zhodne tvrdia, že za dva dni sa obeť nestihne ani spamätať.
BRATISLAVA. Napadol si svoju ženu? Odovzdaj kľúče od bytu a 48 hodín sa na tejto adrese neukazuj. Aj tak by mala po novom vyzerať pomoc polície obetiam domáceho násilia. Čo sú na Slovensku predovšetkým ženy. Polícia chce domáce násilie znižovať novými právomocami pre policajtov, ktoré ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti zapracovali do novely zákona o policajnom zbore.
Násilník sa počas dvoch dní nemôže vrátiť do bytu a jeho bezprostredného okolia. Ak bude musieť odovzdať kľúče, musel by v prípade návratu prekonať prekážku. A to by malo byť potom už jasné sústo pre sudcu.
Novinka od Harabina
"Zavádza sa zároveň nová skutková podstata vo vzťahu k mareniu výkonu úradného rozhodnutia vykázania z bytu, čím by sa človek dopustil spáchania osobitného trestného činu," povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Počas dvoch dní, kým bude násilník vykázaný z bytu, má ohrozená osoba možnosť obrátiť sa na súd. To však odborná verejnosť nepovažuje za dostatočný čas. Ich skúsenosti hovoria, že za taký čas sa nestihnú zorientovať obete a väčšinou ani súdy.
Pochybnosti odborníkov
"Nezdá sa mi reálne, aby sudca rozhodol do 48 hodín," hovorí riaditeľka organizácie Pomoc obetiam násilia Jana Šípošová. Dva dni vníma ako krátke obdobie pre spôsob, akým u nás fungujú súdy, ale najmä preto, že obeť násilia často nie je tak rýchlo schopná obrátiť sa sama na súd. "Poškodení niekedy ani po dvoch týždňoch nevedia, čo majú robiť."
V takýchto prípadoch by podľa Šípošovej pomohlo, keby boli zabezpečené nadväzné služby pre obete, aby mali kam ísť a na koho sa obrátiť.
Sudcovia sa majú ponáhľať
Minister spravodlivosti tvrdí, že naši sudcovia za dva dni rozhodnúť stihnú. "V prípade, že sa poškodený obráti na súd, toto vykázanie platí až do vykonateľnosti rozhodnutia súdu o predbežnom opatrení," povedal Harabin. Súdy podľa Harabina dokážu zabezpečiť tak, aby službukonajúci sudca kedykoľvek konal.
Pôvodne novela navrhovala možnosť policajtom vykázať násilníka z bytu na desať dní, rovnako ako to platí v Českej republike. Napokon to skrátila na dva dni.
Novela zákona by mohla byť účinná po schválení parlamentom od polovice decembra.
--- NOVELA ---
Nezvestných budú hľadať cez mobily
(mož, mgl)
BRATISLAVA. Ak sa niekto stratí a bude mať pri sebe mobil, polícia ho nájde rýchlejšie ako doteraz. Mala by to umožniť novela zákona o policajnom zbore. Polícia už nebude potrebovať na lokalizovanie mobilu nezvestného súhlas súdu. Stačiť jej bude súhlas príbuzného.
Minister vnútra Robert Kaliňák aj minister spravodlivosti Štefan Harabin potrebu novely zdôvodňujú inak. Kaliňák hovorí, že príliš dlho trvalo, kým súdy vydali súhlas na lokalizáciu a pri nezvestných sú v hre minúty alebo hodiny.
Ako príklad použil českého horolezca, ktorý bol vo Vysokých Tatrách včera nezvestný už šiesty deň. Mobil mohol tiež možno zachrániť aj dve dievčatá Veroniku a Adrianu, ktoré v novembri 2006 nechali list na rozlúčku a spáchali samovraždu.
Podľa polície sa v minulosti stalo, že súdy súhlas na lokalizáciu nedali. Ministerstvu spravodlivosti sa zdôvodnenie, že to dlho trvá, nezdá.
Hovorca Michal Jurči povedal, že štatistiky o súhlasoch na lokalizáciu nerobia, v praxi je to však takmer okamžite. Súdy podľa neho konajú veľmi rýchlo a ministerstvu sa pozdáva, že sa zo súdov odbúra istá agenda.
Spoločnosti T-Mobile aj Orange prelomenie telekomunikačného tajomstva pri pátraní po nezvestných chápu ako adekvátne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.