Tbilisi to včera vyhlásil hovorca gruzínskeho ministerstva vnútra Šota Utiašvili.
TBILISI. "Je to len divadlo s cieľom vytvoriť ilúziu, že sa začali sťahovať. Gruzínske územie neopustil ani jeden ruský tank a ani jeden ruský vojak," povedal hovorca. Podľa Tbilisi sa Rusi z krajiny napriek sľubom nesťahujú. Naopak, snažia sa obsadzovať ďalšie gruzínske územia.
NATO: Nemôžeme pokračovať v normálnych vzťahoch s Ruskom
NATO včera po mimoriadnom rokovaní ministrov zahraničných vecí v súvislosti so situáciou v Gruzínsku vyhlásilo, že nemôže pokračovať v normálnych vzťahoch s Ruskom. Svetové médiá včera informovali, že ruské vojská sa stiahli z gruzínskeho mesta Gori. Podľa agentúry AP vyšla z Gori tesne popoludní menšia kolóna ruských tankov a obrnených vozidiel, v ktorej bol aj mobilný odpaľovač rakiet, a prešla cez dedinku Ruisi, ktorá s Gori tesne susedí. Ruský vojenský veliteľ plukovník Igor Konošenkov vyhlásil, že vojaci smerujú do Južného Osetska, gruzínskeho separatistického regiónu ovládaného Moskvou, a odtiaľ naspäť do Ruska. Odchod z Gori by mohol byť prvým náznakom, že Rusko skutočne začalo sťahovať svoje jednotky z Gruzínska, s čím malo podľa mierovej dohody začať už v pondelok. Doteraz prichádzali z Gruzínska skôr opačné správy.
Rusi zatkli gruzínskych vojakov
Ruské vojská včera podľa gruzínskeho ministerstva vnútra zatkli v prístavnom meste Poti 21 gruzínskych vojakov. Rusi potom podľa hovorcu "pokračovali v ničení a rabovaní" v meste. "Žiadame okamžité prepustenie našich vojakov," povedal hovorca ministerstva. Moskva sa zatiaľ k týmto informáciám nevyjadrila.
Do Poti vpadli ruské vojská za posledný týždeň už niekoľkýkrát. Ruské bombardovanie zničilo štyri lode gruzínskej pobrežnej stráže, ruskí vojaci vyrabovali aj viacero štátnych úradov v meste.
Moskva viní Gruzíncov
Moskva naopak obviňuje z porušovania mierovej dohody Gruzínsko. Námestník náčelníka generálneho štábu ruskej armády Anatolij Nogovicyn vyhlásil, že Tbilisi nerešpektuje napríklad tú časť dohody, podľa ktorej majú gruzínski vojaci zostať na svojich základniach a neoperovať v teréne. Nogovicyn okrem toho vyhlásil, že gruzínski vojaci, ktorých Tbilisi stiahlo z Iraku na pomoc svojim silám bojujúcim proti ruskému napadnutiu, by sa mali teraz do Iraku vrátiť. Mierová dohoda medzi Moskvou a Tbilisi predpokladá, že obe strany sa vrátia na pozície spred začiatku konfliktu. Podľa Nogovicyna z toho pre Gruzínsko vyplýva aj povinnosť presunúť zhruba 2000 vojakov naspäť z Gruzínska do Iraku.
Lukašenko: Ruská vojenská akcia bola krásna
Mnohé členské krajiny NATO, predovšetkým Spojené štáty, Veľká Británia a niekoľko nových členov NATO zo strednej a východnej Európy vážne spochybňuje aj budúcnosť Rady NATO-Rusko. Moskve sa včera dostalo horlivej podpory zo strany bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý povedal, že ruská vojenská akcia bola "krásna". "Všetko bolo vykonané vynikajúco, veľmi pokojne, múdro a krásne," povedal Lukašenko ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi na stretnutí v jeho čiernomorskej prezidentskej rezidencii v Soči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.