pripravení ísť aj na tri zmeny.
KREMNICA. Chránené priestory kremnickej mincovne včera zaplnili novinárske štáby. Raziareň začala raziť prvé slovenské euromince. Šesť lisov s rýchlosťou 750 mincí za minútu musí do 15. decembra vyraziť v zrekonštruovaných priestoroch štátnej firmy pol miliardy mincí.
Dôvodom je čas potrebný na distribúciu a predzásobenie bánk. Prvé Euro si nenechali ujsť Česká televízia, Reuters, ani ekonomická agentúra Bloomberg. Taký záujem v Kremnici nezažili, ani keď sa po rozpade federácie začínali raziť prvé slovenské mince.
Za sto rokov šiesta mena
Euro je za posledných 100 rokov šiestou slovenskou menou. Minister financií Ján Počiatek včera veril, že "euro bude slúžiť dlhšie a oveľa lepšie ako posledná mena".
Práve Počiatek včera spúšťal stroj s prvým eurom, asistoval mu guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko.
Slovensko je druhým štátom bývalého východného bloku, ktoré od budúceho roku zavedie euro ako národnúmenu. Šramko naznačil, že Kremnica môže v budúcnosti raziť eurá aj pre ďalšie štáty eurozóny, Česko, Poľsko či Maďarsko. Teraz ročne razí približne miliardu mincí, najmä pre zahraničných klientov.
Koľko výroba stojí, taja
Vedenie podniku verí, že slovenské euromince stihnú dodať v termíne. Mincovňa zrekonštruovala priestory a nakúpila technológie za asi 250 miliónov korún. Slovensko bude potrebovať pri prechode z koruny na euro 188 miliónov eurobankoviek v hodnote sedem miliárd eur a 500 miliónov kusov euromincí.
Najviac, 230 miliónov kusov, vyrazia jednocentových mincí. Hodnotu euromincí mincovňa aj guvernér Šramko taja. Zhodli sa len, že ani jedna z mincí nestojí NBS viac, ako je jej nominálna hodnota. Mince sa líšia veľkosťou aj farbou. Jeden-, dva- a päťcentové sú z oceľového plechu s vrstvou medi, 10-, 20- a 50-centové sú zo severského zlata, čo je zliatina medi, hliníka, zinku a cínu. Jedno- a dvojeurové mince sú z medi a niklu a z niklu a mosadze.
Mincovňa nakupuje polotovar, platničky na výrobu eura, prevažne z Nemecka. Raziace stroje dávajú platničkám formu jednotlivých mincí. Technici pri strojoch v pravidelných intervaloch premeriavajú a lupou kontrolujú, či sú mince v poriadku.
Nevynesú ani cent
Novinári sa včera presvedčili, že bezpečnostné opatrenia sú tvrdé. Fotoreportéri otvárali bezpečnostnej službe kryty pre batérie, ukazovali pamäťové karty, fotoaparáty, USB kľúče. "Každý zo zamestnancov prichádza a odchádza cez citlivú bránu na detekciu kovov. V prípade problémov sa automaticky zavrú dvere pred ním aj za ním. Nikto sa nedostane von," hovorí muž zo strážnej služby. Halu so strojmi strážia kamerové systémy a ďalšie bezpečnostné zariadenia. Hala nemá ani okná. "Nikto neprenesie ani cent," dodal. Zamestnanci sa podrobujú niekoľkokrát denne elektronickej kontrole, vrátane rontgenového skenera.
Ženy pri strojoch nemajú šperky ani hodinky. Na pracovnom odeve nie je ani miligram kovu. Mobilné telefóny sú zakázané. Ľudia s kardiostimulátorom, či kovovými implantátmi v tele by sa na tomto pracovisku zamestnať nemohli.
Koruny roztavia
Národná banka zničí približne 161 miliónov kusov starých slovenských bankoviek vážiacich okolo 161 ton a viac ako 450 miliónov kusov mincí, ktoré podľa odhadov vážia dvetisíc ton. Bankovky zničia v peciach pri teplote 1 500 stupňov Celzia. Mince z trezorov národnej banky začne mincovňa likvidovať už od 1. októbra.
Autor: wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.