to pocítil spotrebiteľ.
BRATISLAVA. Argument, že zníženie spotrebnej dane z pohonných látok sa rozplynie v ziskoch výrobcov a predajcov a neprenesie sa do cien, sa zatiaľ nepotvrdil. V júli štát prestal vyberať spotrebnú daň aj DPH z LPG. Liter klesol zhruba o 5 korún, čo zodpovedá zrušeným daniam. Kým v júni liter stál 22 korún, dnes je to zhruba 17. Kilometer jazdy tak stojí okolo 1,50 Sk, asi o polovicu menej ako pri benzíne či nafte.
Vývoj cien LPG po zrušení dane dáva podľa Tomáša Novotného z portálu natankuj.sk predpoklad, že podobne by sa to vyvíjalo aj pri benzíne.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš ešte ako minister financií tvrdil, že spotrebné dane znížiť netreba, pretože sa to v konečných cenách príliš neprejaví. Vtedy Robert Fico ako opozičný politik ich žiadal znížiť o 0,90 Sk na liter benzínu a o 1,80 Sk pri nafte. Teraz Mikloš presadzuje ich zníženie. Verí, že to zníži súčasné vysoké ceny pre rekordne drahú ropu.
"Keď sa znížia spotrebné dane, o dva dni máte cenu na čerpadle na tej istej výške," vysvetľoval nedávno Fico, prečo dane nezníži. Vo volebnom programe však Smer predošlú vládu kritizoval, že "zásadným zvýšením spotrebných daní riešila podporu podnikania na ťarchu strednej vrstvy, dôchodcov, sociálne odkázaných a zdravotne postihnutých".
Rozdiel v snahách oboch politikov je, že kým pred pár rokmi sme boli tesne nad minimálnymi sadzbami spotrebnej dane, ktoré prikazuje únia, dnes sme vysoko nad. Minimálna sadzba pre benzín je 0,359 eura za liter benzínu. Predtým to bolo 15,50 Sk, dnes je to už pre silnejšiu korunu len 10,80. Súčasná vláda má teda oveľa väčší priestor na zníženie dane ako predošlá.
Autor: ľj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.