V METROPOLE VÝCHODU TRAGICKY ZAHYNULO SEDEM ĽUDÍ
Zranených Košičanov rozvážali sanitky 21. 8. 1968 do dvoch vtedy fungujúcich nemocníc - Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici a Vojenskej nemocnice. Zástupcom primára traumatologického oddelenia vo Fakultnej nemocnici bol vtedy 35-ročný Vojtech Blaško. Primár bol na dovolenke, preto traumatológiu v tých dňoch riadil on. Podľa správy, ktorú podal na Krajský ústav národného zdravia a riaditeľstvo nemocnice, zranených bolo okolo 150 ľudí, dvadsiatich hospitalizovali a siedmi zomreli.
KOŠICE. Pred príchodom prvých pacientov v ten tragický deň doktor Blaško požiadal ľudí z chirurgickej kliniky, aby v čo najväčšej miere vyprázdnili kapacity. "Nevedeli sme, čo sa bude diať, väčšina lekárov bola za. Niektorí však mali pripomienky. Tvrdili, že nám sovieti nemôžu ublížiť."
Okolo jednej poobede prijali na traumatológii prvého pacienta - mladíka z Myslavy s ťažkými poraneniami. Ďalší sa na sále ocitol 21-ročný Berti Horváth. Je známy tým, že vyskočil na tank a lopatou udrel po priezore tanku. Sovietsky veliteľ na neho preto začal strieľať. "Operovali sme ho viackrát. Napokon však v septembri zomrel."
Rany zašívali ambulantne
V nemocnici lekári pracovali v troch operačkách na traumatológii, a ďalších na urológii, plastike a ortopédii. Podľa Blaška rany zašívali ďalší lekári i priamo na ambulanciách, aby ušetrili miesto pre vážnejšie prípady.
Do 18. hodiny ošetrili všetkých. "Keď sme si už mysleli, že je po všetkom, pred polnocou sanitka doviezla dvoch ťažko ranených." Tých postrelil ruský ostreľovač z prvého poschodia rozostavaného Slovanu. Jeden z nich mal prestrelenú lebku. "Ešte dýchal, napojili sme ho na prístroje. Mozog však bol veľmi poškodený. Ošetrili sme ho, ale vedeli sme, že poranenie je smrteľné. Do rána aj zomrel."
Druhým zraneným bol dnes veľmi známy, vtedy ešte mladý košický fotograf Tibor Kováč. "Ošetrovali sme ho spolu s neurochirurgom. Operovaný bol následne niekoľkokrát. Napokon ochrnutie na tri končatiny zostalo."
Len morfium
V týchto rušných dňoch došlo i ku kontaktu s ruskými vojakmi. Po troch dňoch od príchodu vojsk do Košíc hodili mládenci do otvoreného tanku Molotovov koktejl. Vážne popáleniny pri tom utrpeli dvaja Rusi. Do nemocnice ich doviezli ďalší vojaci. "Nechceli ich nechať ošetriť. Nakázali nám len, aby sme im dali niečo proti bolesti a ďalej sa o nich postarajú, tak dostali morfium. Potom ich odviezli preč. Ich popáleniny boli rozsiahle a preto určite zomreli."
Zomieralo sa na Námestí Osloboditeľov
Podľa výsledkov Ústavu pamäti národa si invázia vojsk Varšavskej zmluvy vyžiadala v Košiciach sedem mŕtvych a 71 zranených. Skutočné čísla ranených sú však vyššie, ako potvrdzujú aj slová P. Blaška.
Zápis sekretariátu predsedu a rady Krajského národného výboru hovorí o 92 zranených v uliciach mesta 21. augusta do šiestej večer. Z nich 42 bolo hospitalizovaných a piati mali ťažké zranenia s trvalými následkami.
Obete po sebe nechala najmä streľba 21. augusta na Námestí osloboditeľov. Prepukla o pol jednej popoludní. Niekoľkých zhromaždených zrazili prechádzajúce vozidlá. Sedem Košičanov postrelili aj na Prešovskej ceste. Zranenia utrpeli aj sovietskí vojaci, jeden zomrel, keď ho zasiahli strely zo zbraní jeho kolegov. Lietajúce skaly zranili dvoch našich policajtov.
FAKTY
(rok)
Obete augusta 1968 v Košiciach
n Michal Hamrák (1952), učeň VSŽ. Zasiahnutý strelou priamo do srdca.
n Ján Hatala (1949), sústružník. Štyri strely ho zasiahli do brucha.
n Bartolomej Horváth (1947), robotník. Zasiahnutý do brucha a ľavej ruky, keď pracoval na stavbe hotela Slovan. Po dvadsiatich dňoch zomrel v nemocnici na Rastislavovej.
n Jozef Kolesár (1933), robotník. Utrpel priestrel hlavy s rozsiahlym poranením mozgu.
n Ján László (1915), dôchodca. Priestrel hlavy s rozsiahlym poranením mozgu.
n Ladislav Martoník (1944), výsokoškolský študent. Strela do hlavy, zomrel na druhý deň v nemocnici na Rastislavovej.
n Ivan Schmiedt (1941), rušňovodič. Priestrel hlavy a zlomenina spodiny lebečnej.
Autor: kag/rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.