nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb.
Podľa návrhu rezortu zdravotníctva tolerovať sa bude do 0,21 promile. V prípade dychovej skúšky bude bez sankcií požitie alkoholu do 0,1 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu. S novelou ešte musí súhlasiť parlament. Ak ju poslanci schvália, účinná bude od začiatku budúceho roka. Šoféri v súčasnosti majú zakázané šoférovať pod vplyvom alkoholu. Ak policajti vodiča prichytia za volantom pod vplyvom alkoholu, môže prísť aj o vodičský preukaz. Novela cestného zákona, ktorú prezident vrátil do parlamentu, tolerovala u šoférov 0,2 promile alkoholu v krvi. Poslanci budú rozhodovať o prezidentskom vete začiatkom septembra.
Záchytky by mali riešiť obce
Novela, ktorú včera odobrila vláda, rieši aj vytváranie záchytných izieb pre opilcov. Môžu sa dostať do nich tí, ktorí budú opití či drogovo omámení a budú porušovať verejný poriadok. Záchytnú izbu budú môcť prevádzkovať fyzické osoby či firmy po dohode s mestom alebo obcou.
"Doteraz obce nemali legislatívnu možnosť zriadiť si záchytky. Nie je to povinnosť, ale možnosť obce," komentoval minister zdravotníctva Richard Raši. Ten predpokladá, že záchytku si najskôr zriadi Bratislava. Podľa Rašiho treba rozlišovať, či opitý pacient potrebuje lekársku starostlivosť, alebo je len opitý a agresívny. "Určite nechceme pripustiť, to, aby vedľa pacientov, ktorí sa liečia, ležali agresívni, opití ľudia," povedal.
Alkohol áno, psychotropné látky nie
"Chceli sme sa vyhnúť tomu, aby napríklad vodič po dvoch nealkoholických pivách ihneď po ich konzumácii nafúkal," povedal R. Raši. Slovensko k tomuto kroku pristúpilo po odporúčaní Európskej komisie. "V 15 starých krajinách EÚ je tolerancia od 0,2 vo Švédsku do 0,8 promile vo Veľkej Británii," povedal šéf rezortu zdravotníctva.
Toleranciu pri psychotropných látkach však Raši nepripúšťa. "Akákoľvek psychotropná látka v akomkoľvek množstve môže ovplyvniť riadenie a pozornosť vodičov," skonštatoval Raši.
Na kontrolu drog sa budú používať špeciálne jednorazové testery. "Majú stanoviť orientačnú hodnotu, ktorá by sa potom mala preverovať lekárskym vyšetrením," uviedol po rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Kaliňák si nemyslí, že ľudia budú zneužívať schválenú hranicu množstva alkoholu. "Aj doteraz bolo nepísané pravidlo do 0,03 promile. Bolo to na základe vyjadrenia lekárov," povedal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.