obrany. Včera to Rusko malo oficiálne oznámiť všetkým členským krajinám NATO. Moskva tak chce údajne zareagovať na zostrený tón zo strany aliancie po tom, čo Rusko napadlo Gruzínsko a nechce stadiaľ odísť.
MOSKVA. Podľa gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašvili z krajiny asi nikdy neodídu a gruzínska vláda nevie, čo si má počať.
Trvajú na odčlenení
Gruzínske separatistické regióny Južné Osetsko a Abcházsko podnikajú ďalšie kroky na svoje úplné odčlenenie od Gruzínska. Ruská Štátna duma by mohla o tejto otázke rokovať už v najbližších dňoch. Nórske veľvyslanectvo v Moskve podľa ministerstva obrany v stredu kontaktoval vysokopostavený predstaviteľ ruského ministerstva obrany a oznámil, že jeho krajina chce "úplne prerušiť vojenskú spoluprácu s NATO a spojeneckými krajinami". Kremeľ tieto informácie zatiaľ nekomentoval, nevyjadril sa k nim ani ruský veľvyslanec pri NATO. Aj bruselská centrála NATO tvrdí, že o ničom takom nevie. Washington vyhlásil, že ak by to bola pravda, bolo by to smutné. "Ak je to naozaj tak, tak je to nešťastné. Potrebujeme s Ruskom spolupracovať v mnohých oblastiach, ale, samozrejme, sme veľmi znepokojení ruským postupom v Gruzínsku," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Robert Wood.
NATO v utorok po mimoriadnom rokovaní šéfov diplomacií všetkých 26 členských krajín vyhlásilo, že nemôže vo svetle ruského vojenského ťaženia v Gruzínsku pokračovať v normálnych vzťahoch s Ruskom. "Aliancia vážne zvažuje, aké dôsledky budú mať ruské akcie na vzťahy medzi NATO a Ruskom," píšu šéfovia diplomacií. Mnohé členské krajiny, predovšetkým Spojené štáty, Veľká Británia a niekoľko nových členov NATO zo strednej a východnej Európy spochybňovalo aj budúcnosť Rady NATO-Rusko.
Kokojty Rusom: Uznajte našu nezávislosť!
Vodca gruzínskeho separatistického regiónu Južné Osetsko Eduard Kokojty včera vyzval Rusov, aby uznali nezávislosť jeho krajiny. Pred tisícovým davom v hlavnom meste oblasti Cchinvali uviedol, že sa "obráti na Rusko so žiadosťou uznať Južné Osetsko". Zhromaždenie si pripomínalo obete gruzínskej invázie do regiónu, Kokojty pri tejto príležitosti vyzval na minútu ticha "na pamiatku hrdinov, našich bratov a sestry, ktorých brutálne zavraždil krvilačný agresor". Miestne úrady s ruskou podporou včera zorganizovali akcie na propagáciu nárokov Južného Osetska na nezávislosť. Oseti zároveň prejavili svoju náklonnosť k severnému susedovi Rusku. Rusko vyslalo do Južného Osetska ozbrojené sily, podľa slov jeho predstaviteľov tým chcelo ochrániť ruských občanov žijúcich v regióne pred gruzínskou armádou. Južné Osetsko po rozdelení Sovietskeho zväzu nesúhlasilo s pripojením ku Gruzínsku a funguje de facto ako samostatný štát, žiadna iná krajina ho však neuznáva. Väčšina miestnych si želá samostatnosť, prípadne pripojenie k Rusku, ktoré obyvateľom regiónu hromadne prideľovalo ruské pasy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.