Zala a Oľga Nachtmannová.
BRATISLAVA. Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová si nemyslí, že oceňovanie osobností
slovenskej politiky treba dávať do zákonov. "V prípade Dubčeka neviem, či je to osobnosť, ktorej treba dávať úctu zákonom," povedala. Podľa nej KDH bude rokovať o návrhu na najbližšom predsedníctve hnutia.
Podpora najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS je tiež neistá. Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša návrh ešte nevideli, budú o ňom rokovať v klube. "Osobne si neviem predstaviť, že by som hlasoval za zásluhy 1. tajomníka ÚV KSČ," dodal Janiš.
Poslanec za SMK Gábor Gál nepodporuje takýto návrh. Podľa neho osobnosti slovenského národa by mala oceniť spoločnosť z historického hľadiska a na to nie je potrebný zákon. "Dubček bol predstaviteľom dobrého prúdu, ale predsa len komunistického systému," uviedol Gál. Uznáva, že Dubček sa zaslúžil o mnoho vecí, bol
predstaviteľom "socializmu s ľudskou tvárou" a dôležitú úlohu zohral aj po roku 1989. Domnieva sa, že uznávanie zásluh zákonom nie je dobré.
Rokovať o návrhu budsú v septembri
Koaliční poslanci chcú návrhom zákona uznať, že "Dubček sa mimoriadne zaslúžil o demokraciu, o slobodu
slovenského národa a o ľudské práva." Podľa návrhu do budovy parlamentu sa má umiestniť busta Dubčeka a pamätná tabuľa. Parlament by mal rokovať o návrhu na septembrovej schôdzi. Dubček bol symbolom vzdoru proti sovietskej moci, proti totalitarizmu, symbolom ľudskosti a človečenstva v politike, napísali poslanci za Smer-SD v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.