Wanjiru prvým kenským víťazom v maratóne

Sportnet|25. aug 2008 o 00:00

Keňa sa dočkala prvej zlatej medaily v maratóne v histórii olympijských hier, v Pekingu dominoval 21-ročný Samuel Wanjiru, ktorý výkonom 2:06:32 h

utvoril nový olympijský rekord

PEKING. Keňa sa dočkala prvej zlatej medaily v maratóne v histórii olympijských hier. V tradične záverečnej disciplíne atletických súťaží v Pekingu dominoval 21-ročný Samuel Wanjiru, ktorý výkonom 2:06:32 h utvoril nový olympijský rekord.

Musel zrýchliť, aby sa neunavil

Druhý z tohtoročného Londýnskeho maratónu o takmer tri minúty prekonal doterajšie maximum Portugalčana Carlosa Lopesa z OH 1984 v Los Angeles. Wanjiru sa približne 5 km pred cieľom odpútal z vedúcej trojčlennej skupinky Afričanov a stupňovaným tempom dobehol až do cieľa. "Musel som zrýchliť a unaviť súperov. V tomto počasí moje telo reagovalo na spomalenie tempa únavou, aj preto som nasadil trhák," vysvetľoval Wanjiru. "Doteraz mala Keňa z maratónu len dve strieborné olympijské medaily, preto som veľmi rád, že som sa zapísal do histórie ako prvý víťaz."

Výborný Švajčiar

Striebro si vybojoval majster sveta z rokov 2003 a 2005 Maročan Jaoaud Gharib (2:07:16) a bronz putuje do Etiópie zásluhou víťaza tohtoročného maratónu v Paríži Tsegaya Kebedeho (2:10:00). Kebede mal zdrvujúci finiš. Na 35. km mu patrilo až 6. miesto, no napokon v záverečných stovkách metrov už na dráhe Národného štadióna predstihol v súboji o bronz krajana Deribu Mergu. Jeden z najväčších favoritov Keňan Martin Lel obsadil 5. miesto (2:10:24), obhajca aténskeho prvenstva Talian Stefano Baldini dobehol do cieľa dvanásty (2:13:25). Ešte pred ním na výbornom 6. mieste skončil najlepší Európan, Švajčiar Viktor Röthlin (2:10:35). Úradujúci majster sveta Luke Kibet pekinský maratón nedokončil. V polovici pretekov sa ešte bežalo v tempe na svetový rekord, medzičas lídra Abderrahima z Maroka na polmaratóne bol 1:02:34 h.