Štátna duma prijala rezolúciu, ktorou vyzvala prezidenta Dmitrija Medvedeva, aby nezávislosť týchto provincií uznal. Včera prijala rovnakú rezolúciu jednomyseľne aj horná komora Rada federácie.
MOSKVA/TBILISI. Hlasovanie parlamentu prichádza dva týždne po tom, ako do Južného Osetska a do Gruzínska vtrhli ruské jednotky s cieľom zabrániť pokusu gruzínskej armády opätovne nadobudnúť kontrolu nad týmito regiónmi.
V parlamente majú väčšinu putinovci
Lídri prokremeľskej strany Jednotné Rusko, ktorá má väčšinu v ruskom parlamente, už skôr avizovali, že podporia uznanie nezávislosti Južného Osetska a Abcházska. Predseda zahraničného výboru poslaneckej snemovne Konstantin Kosačjov ruským agentúram vtedy povedal, že predsedníctvo Jednotného Ruska podporuje žiadosť týchto regiónov o uznanie ich nezávislosti od Gruzínska. Na čele Jednotného Ruska stojí premiér a bývalý prezident Vladimir Putin. Parlament Južného Osetska v piatok oficiálne požiadal Rusko, aby uznalo jeho nezávislosť. Poslanci v žiadosti adresovanej ruským predstaviteľom argumentujú, že Južné Osetsko spĺňa všetky atribúty samostatnosti. Pár dní predtým predložilo Rusku tú istú žiadosť aj Abcházsko.
Pokus o zmenu hraníc silou?
Na hlasovanie reagoval gruzínsky minister pre integráciu Temur Jakobašvili, ktorý povedal, že nepovažuje hlasovanie ruského parlamentu o uznaní nezávislosti Abcházska a Južného Osetska za dôležité a nemyslí si, že by mohlo viesť k oficiálnemu uznaniu samostatnosti týchto regiónov. "Z právneho hľadiska nevidím skutočnú dôležitosť tohto rozhodnutia pre budúcnosť Abcházska a Južného Osetska," povedal Jakobašvili. Minister je presvedčený, že spomínané provincie sa nemôžu stať nezávislými štátmi len v dôsledku rozhodnutia ruského parlamentu. "Žiadna medzinárodná organizácia ani seriózny štát v tomto Rusko nepodporí. Je to pokus legalizovať etnické čistky a ich jediným cieľom je ohroziť Gruzínsko," vyhlásil Jakobašvili.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili ešte pred hlasovaním vyhlásil, že ruské uznanie dvoch gruzínskych separatistických regiónov je pokusom o "zmenu hraníc Európy za pomoci sily". Na otázku či Gruzínsko definitívne stratilo kontrolu nad týmito regiónmi, Saakašvili povedal: "Nie, verím, že ide o vážnu chybu, o pokus zmeniť hranice Európy za pomoci sily... Bude to mať katastrofálne následky, a to aj pre Rusko." Saakašvili uviedol, že nikto nemôže byť tak "nezodpovedný", aby takúto zmenu akceptoval. "Ide o klasickú inváziu, ktorá nemá nič spoločné s medzinárodným právom."
Sarkozyho záchranná operácia
Gruzínsky líder tiež poďakoval francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu za jeho úsilie ukončiť konflikt. Tomu sa podarilo vyjednať dohodu o prímerí. "Bola to Sarkozyho záchranná operácia. Chcel by som mu osobne poďakovať," uviedol Saakašvili. "Ak by Európskej únii predsedala malá krajina, alebo ak by Sarkozy išiel na dovolenku, je veľmi možné, že by ruské tanky už boli v Tbilisi."
Ruské sily vstúpili do Gruzínska po tom, ako gruzínska armáda začala 7. augusta ofenzívu s cieľom znovuobsadiť Južné Osetsko. Saakašvili verí, že stupňujúce sa napätie v Južnom Osetsku pred konfliktom bolo len "blufom". Pripustil však, že nariadenie ofenzívy bolo chybou. "Dopustil som sa chyby, pretože som veril, že k hlavnému útoku dôjde v Abcházsku a nie, že by (Rusi) mohli zaútočiť na Tbilisi," dodal.
Útoky pokračujú
Podľa posledných správ ruské sily, ktoré sú umiestnené neďaleko gruzínskeho strategického prístavu na Čiernom mori Poti, budú môcť prehľadávať nákladné lode. "Jednou z mierotvorných funkcií našich jednotiek v abcházskej bezpečnostnej zóne je prehľadávať náklad s cieľom zabrániť diverzii a provokáciám," uviedol námestník náčelníka generálneho štábu ruskej armády generál Anatolij Nogovicyn hovoriac o oblasti kontrolovanej ruskými silami neďaleko gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Abcházsko. Na otázku, či sa ruské ozbrojené sily budú usilovať aj o kontrolu západných vojnových lodí v Čiernom mori Nogovicyn odpovedal negatívne. "Také úlohy nie sú súčasťou mierotvorných plánov," uviedol Nogovicyn. Francúzsko ako predsednícka krajina Európskej únie je znepokojené "pokračujúcim násilím v juhoosetských regiónoch a informáciami o ničení, zastrašovaní a rabovaní, ktoré sa odohrávajú v oblastiach Cchinvali a Achalgori". Podľa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí dochádza v týchto oblastiach k útokom na "isté obyvateľstvo".
Kvôli Gruzínsku bude mimoriadny summit EÚ
EÚ vyzvala všetky zúčastnené strany konfliktu, aby "rešpektovali ľudské práva a práva na humanitárnu pomoc, garantovali bezpečnosť civilného obyvateľstva a vyhýbali sa provokáciám". Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy zvolal kvôli situácii v Gruzínsku mimoriadny summit Európskej únie, ktorý sa uskutoční 1. septembra v Bruseli. Ministerstvo zahraničných vecí Francúzska včera opätovne vyzvalo Rusko, aby stiahlo svoje jednotky za líniu medzi gruzínskymi mestami Poti a Senaki. Uviedol to hovorca ministerstva Frédéric Desagneaux. Paríž pripomína, že podľa piateho článku dohody o prímerí sa ruské vojská majú stiahnuť na pozície, ktoré mali pred začiatkom konfliktu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.