konverzného kurzu či v prepočte cien tovarov.
BRATISLAVA. Obchodníci majú už tretí deň povinnosť zobrazovať svoje ceny duálne, teda v korunách aj v eurách. Podľa prvej kontroly duálneho zobrazenia robí obchodníkom zobrazovanie cien v eurách problémy. Inšpektori v Bratislave preverili v nedeľu 26 predajní, z nich v jedenástich našli chyby.
Pokuty zatiaľ nerozdávali, tie prídu na rad až v prípade, ak ich podnikatelia nenapravia. Z preverovaných obchodov osem nemalo správne zobrazený konverzný kurz 30,1260 koruny za euro. V niektorých obchodoch chýba napríklad nula na konci. Čo síce nemôže zákazníka poškodiť, ale správne musí byť konverzný kurz zobrazený celý, neskrátený či zaokrúhlený a na viditeľnom mieste - napríklad na pulte pri pokladnici, regáli pri tovaroch, na dverách do predajne či voľne na viditeľnej stene.
Kontrola odhalila aj nedostatky pri prepočte cien z korún na eurá či zaokrúhľovaní cien tovarov na štítkoch či v cenníkoch. Chyby boli aj pri duálnom zobrazovaní jednotkových cien. Tie sa totiž zaokrúhľovať na dve desatinné miesta nemajú, po prerátaní sa len "odstrihnú" na tri desatinné miesta.
Najčastejšie chyby
Podnikatelia majú problémy aj s prepočtom cien v korunách na eurá konverzným kurzom. A tiež so správnym zaokrúhľovaním na cenovkách a v cenníkoch. Bratislavská kontrola ukázala chyby pri prepočte asi v sto prípadoch tovarov, pritom pri 434 úplne chýbala cena v eurách. Najviac chýb pri duálnom zobrazovaní je podľa inšpektorov v malých predajniach či v službách.
Konečná cena musí byť po prepočítaní celým neskráteným konverzným kurzom zaokrúhlená na dve desatinné miesta matematicky. V dvoch prípadoch našli inšpektori uvedenú namiesto konverzného kurzu úplne inú hodnotu prepočtu korún na eurá. Napríklad v reštaurácii v jednom z bratislavských obchodných centier bol na účtenke uvedený ako konverzný kurz len "premenný kurz" s údajom jedno euro sa rovná 30 korún.
Jednotková cena
Problémy majú obchodníci tiež s jednotkovými cenami. "Jednotkové ceny sú konečné ceny za kilogram, liter, meter, štvorcový meter, kubický meter výrobku, alebo inú jednotku množstva, ktorá sa bežne používa pri predaji konkrétneho výrobku," vysvetlila Helena Homolová z komunikačného odboru Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Tieto ceny slúžia na porovnanie ceny toho istého druhu tovaru od rozličných výrobcov. No aj v tých prípadoch, keď výrobky sú balené v rozdielnych množstvách, a tak môže byť na prvý pohľad "lacnejší" tovar v skutočnosti "drahším". To sa týka napríklad krájaných syrov, keď zákazník pri kúpe 100 gramov bez jednotkovej ceny nemusí hneď vidieť, že kilo stojí napríklad 450 korún.
To, ako zaokrúhľovať ceny v eurách, ak ide o jednotkové ceny, nie je presne upravené zákonom. Podľa Homolovej sa jednotkové ceny nezaokrúhľujú, ak slúžia len na porovnanie výšky ceny za jednotku množstva pre spotrebiteľa, teda ak ide len o rozhodnutie, ktorý výrobok z určitého druhu si kúpiť.
"Ak jednotková cena nie je predmetom platby, nemá zmysel ju zaokrúhľovať," povedala Homolová. Práve zaokrúhlením by sa podľa nej mohli skresliť rozdiely pre porovnanie cien. Pri výrobkoch predávaných na množstvá, napríklad pri benzíne, kde jednotkové ceny sú zároveň aj predajnými, sa zobrazí len jednotková cena na tri desatinné miesta. Obchodníci budú teda zaokrúhľovať len konečnú, výslednú cenu kupovaného tovaru.
Euro v Košiciach
V očnej optike Petrík v Košiciach pravidlá platné od nedele dodržiavajú. Na stene visí konverzný kurz, dvojaké zobrazenie cien majú v cenníku i na každom kuse tovaru. Výmenný kurz je však aj tu uvedený len na tri desatinné miesta, ceny tovarov len na dve. "No vidíte. Keby teraz prišla kontrola, razom zo mňa urobia zločinca," hovorí majiteľ Peter Petrík. Uvádzať konverzný kurz 30,1260 je podľa neho nezmysel. Optik je presvedčený, že nula na konci je bezvýznamná. "Je to len zbytočné šikanovanie podnikateľov," hovorí.
Autor: zz,sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.