štandardný výkon, zvukom i obrazom letelo posolstvo, že kradnúť sa môže, ak nie je porušený zákon.
No. Treba povedať, že poberanie dotácií okruhom ľudí, ktorí zo straníckych pozícií môžu ovplyvňovať rozhodovanie, sa nepovažuje v Európe za konflikt záujmov. Je len vecou vkusu a morálky, či spoločnosť toleruje, že napr. poslanci, a je jedno, či vládni alebo opoziční, sa uchádzajú o eurofondy a pod. Autor tohto textu je presvedčený, že verejní činitelia, ich rodiny a firmy by mali byť zákonom odstavení od akejkoľvek rozpočtovej podpory.
Ak teda predseda vlády hovorí, že "pokiaľ bude splnený zákon, tak nie je stranícky klientelizmus, ak do sociálneho podniku, na čele ktorého stojí syn starostu zvoleného za Smer, idú peniaze", tak je to problém čisto etický. "Diskriminovať" (Fico) niekoho len preto, lebo zhodou okolností je členom (synom člena, svokrou, spriaznenou firmou) strany Smer sa ozaj nepatrí... U Tomanovej sa stalo proste "iba" toľko, že o stámilióny z e-fondov na "sociálne podniky" si dali žiadosť veľkou väčšinou subjekty s nejakým synom, dcérou či poslancom zo Smeru. Takže "povedzme si raz naveky" (Fico), že príslušnosť k vládnej koalícii "nemôže byť ako záznam v registri trestov".
A my, tiež raz naveky, si povedzme toto. Straníckym klientelizmom non plus ultra a osobným obohacovaním sú tieto "sociálne podniky" nie výberom "víťazov", ale už tým, ako vyzerá pole uchádzačov. Ak temer všetky subjekty, ktoré sa uchádzajú o dotačný projekt v rezorte nominantky strany Smer majú stranu Smer aj vo svojich správnych radách, či priamo "na čele" (Fico o synovi), tak o straníckom klientelizme sú ešte rádovo menšie pochybnosti, ako v prípade Columbex (tender u Kramplovej) Optifin Invest (pôžička resp. "pôžička" HZDS).
Darmo bola "výzva" na nenávratný finančný príspevok (či čo to je) vyhlásená (možno) podľa zákona. A azda aj schvaľovací proces šiel podľa pravidiel. Exkluzívny prístup k informácii, že na také čudo, ako "sociálny podnik", budú peniaze, či zvýhodnená pozícia pri tvorbe orgánov a de facto na každom kroku procedúry vytvárajú pri eurofondoch situáciu, kde ak existuje "politická vôľa", do užšieho "výberu" sa dostanú už len "preverené" subjekty. Toto je diskriminácia, pán premiér, ale presne opačná, než o ktorej vy hovoríte. Áno,
všetko je v rámci zákona. V rámci zákona budú, samozrejme, aj všetky faktúry dodávateľom, výplaty členom správnych a dozorných rád, ktoré v mene "šesťdesiat percent obyvateľstva" (Fico) si budú vyplácať členovia strany Smer. O nič iné, ako existenčné zázemie a príležitosti na obohatenie pre politickú vrstvu, totiž v týchto "sociálnych podnikoch" nejde. Tento projekt, do akého by normálna banka neinvestovala nikdy ani euro (cent), je typický príklad toho, aké podhubie klientelizmu eurofondy tvoria. Netreba ani Smer a Fica, ktorý to legalizuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.