Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Desať najväčších skratov OH 2008

n Včera sme priniesli prvú časť návratov k letným olympijským hrám v Pekingu, v ktorej sme predstavili 10 najväčších osobností hier. Dnes sme vybrali

rebríček desiatich najväčších skratov, kde má opäť zastúpenie aj Slovensko. Keďže je pred nami viac dní voľna, ďalšie rubriky prinesieme až v utorok.

1. MATTHEW EMMONS (USA)

Emmons, Emmons, Emmons... Jeho príbeh by si našiel uplatnenie aj v troch našich rubrikách - najemotívnejší moment, najpamätnejší duel, najväčšie sklamanie. My sme ho vybrali medzi najväčšie skraty. Asi všade by mu patrilo prvé miesto. Jeho príbeh je neuveriteľný a mimoriadne vhodný na televízne spracovanie.

"'Metjú' ma luxusní náskok před druhým v pořadí. Stříli jednu desítku za druhou a má nejvyrovnanější bilanci ve finále. Poučil se z Atén a rovnaká chyba se už nemůže zopakovat. Na zlato mu stačí střelit i 6,7... To není možné! To nemůže být pravda! 4,4? To snad ne. Važení přátelé, 'Metjú' Emmons je bez medaile." To sú len útržky z komentovania v Českej televízii. Nasledoval pohľad na Kateřinu Kůrkovú Emmons, ktorá s vypleštenými očami nemohla uveriť, čo sa stalo jej manželovi. Až do posledného výstrelu sa na komentátorskom stanovišti dobre bavila s komentátorom ČT, debatovili o tom, ako výbuch v Aténach jej manžela posilnil, že všetko zlé je na niečo dobré a už sa chystali oslavovať ďalšiu zlatú v česko-americkom manželstve (Kateřina vyhrala v Pekingu vzduchovú pušku 40) a prišiel šok. Veru tak, rovnaká chyba sa môže stať dvakrát po sebe, hoci aj so štvorročným odstupom. Športoví fanúšikovia si zaiste spomenú, ako v Aténach 2004 jeden šikovný 'Amík' totálne pokazil posledný výstrel v kráľovskej disciplíne ľubovoľná malokalibrovka 3x40. Na víťazstvo mu stačilo priemerných 7,2 boda, on však svoj náboj vystrelil do vedľajšieho terča Rakúšana Planera a dostal zaň nulu. Bol to Matthew Emmons. V Pekingu síce začal finálovú sériu 9,9, no potom mal už samé desiatky - 10,2, 10,5 a pod. V športe, kde rozhodujú desatinky bodov, si po deviatich výstreloch nazhromaždil naozaj luxusný náskok 3,3 bodu a stačilo mu streliť aj podpriemerný výkon a zlato by mal v suchu. Sympaťák Emmons však strelil nepochopiteľne 4,4 bodu skončil štvrtý!

Vzápätí nasledoval už len nechápavý pohľad a utešovanie od manželky Kateřiny "Neexistuje vysvetlenie na to, čo sa stalo. A ak aj áno, tak to tak asi malo byť. Je najlepší a zlata sa raz dočká. Strelil len 4,4 bodu a aj tak skončil štvrtý. Ako ho poznám, táto udalosť ho nezlomí, hodí ju za hlavu a bude sa pozerať do budúcnosti," komentovala počínanie Emmonsa jeho manželka. Slabou útechou preňho bolo, že získal aspoň striebro v ľubovoľnej malokalibrovke 60. "Neviem, čo sa stalo. Tradične som začínal mierenie zhora na stred terča a zrazu vyšiel výstrel. Asi som nevedomky silnejšie zatlačil prstom na spúšť, neviem si to vysvetliť," hľadal príčinu svojho výbuchu M. Emmons.

2. ANGEL VALODIA MATOS (Kuba)

Tento chlapík z ostrova "slobody" sa postaral azda o najväčšiu hanbu na olympiáde v Pekingu. Vyvrátil všetky tvrdenia, že s inzultáciou rozhodcu sa môžeme stretnúť len v "horských" futbalových ligách na dedine. Matos, olympijský víťaz v taekwonde do 80 kg zo Sydney, totiž pre miliónmi divákov na olympijských hrách presne miereným kopom na hlavu inzultoval 31-ročného švédskeho rozhodcu Chakira Chelbata. Stalo sa tak v zápase o bronz, v ktorom sa Kubánec stretol s vicemajstrom sveta Armanom Chilmanovom z Kazachstanu. Inzultácia nasledovala hneď po tom, čo rozhodca ukončil súboj pre časté prestávky kubánskeho reprezentanta. Svetová federácia taekwonda oznámila, že Matos a jeho tréner by mali byť vylúčení zo všetkých medzinárodných súťaží. Toto zlyhanie môže mať pre tento mladý olympijský šport nepríjemné následky. Spolu s búrlivými protestami proti výrokom rozhodcov z predchádzajúcej olympiády v Aténach môže tento moment dopomôcť k tomu, aby už taekwondo nefigurovalo v zozname olympijských športov. Pri poslednom hlasovaní MOV rozhodol o zotrvaní taekwonda len jeden hlas. Jediný, kto sa zastal Matosa bol bývalý prezident Kuby Fidel Castro, ktorý nazval predstaviteľov tohto športu mafiánmi.

3. DŽACHON KURBANOV (Tadž.)

Ázijský Mike Tyson. Kým "železný Mike" odhryzol Evanderovi Holyfieldovi kúsok z ucha pri jednom zo súbojov v roku 1997, Džachon Kurbanov z Tadžikistanu si našiel iné erotické miesto na tele svojho súpera. Vo štvrťfinále kategórie do 81 kg sa totiž zahryzol do krku Jerkebulana Šinalijeva z Kazachstanu. Rozhodcovia duel ukončili 17 sekúnd pred koncom tretieho kola, keď Šinalijev ukázal za stavu 12:6 arbitrom krv na krku. Dvadsaťdvaročný Kurbanov predtým v Pekingu zdolal svetového šampióna Abbosa Atojeva z Uzbekistanu, no v štvrťfinále si určite nepočínal v duchu fair-play. Našťastie pre Kurbanova, medzinárodná boxerská asociácia rozhodla, že žiadne iné sankcie nebudú nasledovať. Mimochodom, súboj v hľadisku sledoval aj Evander Holyfield...

4. BINDI SINGH KULLAR A SUKHWINDER SINGH (Kan.)

Oproti predošlým dvom prípadom, keď Matos a Kurbanov zaútočili svojou časťou tela, si títo dvaja pozemní hokejisti zobrali na pomoc svoje náčinie. Kanadskí hráči, ktorých korene by ste márne hľadali v blízkosti jazera Ontário, si neudržali nervy na uzde v zápase s veľkou Britániou (1:1). Dostali trest za nešportové správanie sa. Najprv Sukhwinder udrel svojou hokejkou súpera do čela a onedlho jeho spoluhráč si vybral iného Brita, ktorému premastil bradu.

5. AMERICKÉ ŠTAFETY na 4x100 m

Už po finálovej dvojstovke žien na olympijských hrách v Pekingu bolo jasné, že USA tretíkrát v histórii hier nezískajú v behoch na 100 a 200 m zo štyroch titulov ani jeden. Predtým sa to stalo len v Mníchove v roku 1972 a o štyri roky neskôr v Montreale. Lenže to ešte nebolo všetko: fiasko amerického šprintu v Pekingu dovŕšili rozbehy štafiet na 4 x 100 m, ktoré ani muži a ani ženy USA nedokončili. Obom americkým kvartetám vypadol štafetový kolík pri odovzdávke na treťom a štvrtom úseku. Najskôr zlyhali muži a o necelú polhodinu neskôr dopadli rovnako aj americké šprintérky. Hriešnikmi boli Darvis Patton a svetový šampión Tyson Gay, hriešnicami zasa Torri Edwardsová s Lauryn Williamsovou. Američania tak zo šiestich šprintérskych disciplín nebrali ani raz zlato a to je veľké fiasko tejto veľmoci.

6. SESTRY VELĎÁKOVÉ (SR)

Veľmi chceli, no prílišné chcenie malo nežiadúci, opačný účinok. Spoločný osud dvojičiek ATU Košice vyústil tentoraz do menšej športovej tragédie. Olympijská a ani atletická história si pravdepodobne nepamätá, aby dvojičky v horizontálnych skokanských disciplínách nemali vo dvoch rôznych súťažiach platný pokus. Na olympijských hrách v Pekingu sa to "podarilo" sestrám Dane a Jane Velďákovým. Trojskokanku Danku napodobnila v kvalifikácii skokaniek do diaľky aj Janka. Pokusy im nevyšli podľa predstáv, v prípade, že by trafili ideálne dosku, mohli pomýšľať aj na finále.

7. GRÉCKY DOPING

Pôvodne sme uvažovali, že v tejto rubrike uprednostníme doping striebornej zo sedemboja Ukrajinky Ľudmily Blonskej, no to čo v Pekingu predviedli Gréci, tromflo i opakovaný doping Ukrajinky. Už v Aténach pred štyrmi rokmi grécki šprintéri Katerina Thanouová a Konstantinos Kenteris utekali a skrývali sa pred dopingovými komisármi, obdoba nastala i v Pekingu. Dokonca vysvitlo, že Gréci zrejme majú do činenia so systematickým dopingom. Prípad pätnástich pozitívne testovaných hriešnikov z gréckej výpravy pred či počas pekinských OH poukazuje na možnosť organizovaného dopingu. Pätnástim športovcom športovcom - jedenástim vzpieračom, plavcovi a trom atlétom (medzi nimi aj obhajkyňa zlata z Atén Fani Halkiová) - totiž antidopingoví komisári našli vo vzorkách rovnakú substanciu - steroid metyltrinolón.

8. MOHAMMAD ALIREZAEI (Irán)

Politika nepatrí do športu a na olympijské kolbištia dvojnásobne nie. Iránsky plavec Mohammad Alirezaei má však v hlave iný myšlienkový proces a asi by bol najradšej, keby si do rozplavby mohol sám vybrať súperov. Najideálnejšie - z spriatelených arabských krajín... Rozhodol sa totiž nenastúpiť na rozplavbu na trati 100 m prsia v rámci olympijských hier v Pekingu. Dvadsaťtriročný Alirezaei mal pôvodne štartovať v tej istej rozplavbe ako izraelský reprezentant Tom Beeri, odrieknutie účasti okamžite vyvolalo špekulácie ohľadom možného izraelsko-iránskeho napätia.

9. JOZEF GÖNCI (SR)

Skvelý slovenský strelec a najväčší zberateľ kovov v športovej streľbe na Slovensku k dvom bronzom z Atlanty a Atén nepridal žiaden kov. Nie vždy všetko vyjde. V jeho prípade však zarazila kritika. Keď mu nevyšli podľa predpokladov hry v Sydney, dlho sa na Slovensku preberala kauza s lekárom, ktoý mu podal liek ako prevenciu na aklimatizáciu, no mal nežiadúci účinok. Tentoraz opäť si podal politiku zväzu, zlé podmienky na streľbu na Slovensku a, že radšej mal ísť v minulosti za lepšími podmienkami. Gönci dokázal veľa, ale takýmto vyplakávaním po nevydarenej olympiáde neguje svoje obrovské úspechy.

10. DOPING U KONÍ

Nebyť rôznych starších pánov v MOV, ktorých časť mien ako "van", čo "von" poukazuje na aristokratické korene, nudné a nezaujímavé disciplíny "šľachty", akými sú napríklad drezúra, by na OH už dávno neboli. Odpadli by aj problémy s karanténou a najnovšie i s dopingom. Jazdecký škandál opäť vrhol negatívne svetlo na toto športové odvetvie. U štyroch koní dopingoví komisári odhalili prítomnosť zakázanej látky kapsaicínu, ktorý sa získava z čili papričiek a v medicíne sa využíva ako prostriedok na utíšenie bolesti. V jazdeckom športe však táto látka spôsobuje, že kone sú po jej aplikovaní hypersenzitívne.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Zelená Bratislava
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 355
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 317
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 584
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 317
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 629
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 195
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 483
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 324
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 247
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 159
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Rozhovor

Bardejovčana formovala akadémia Legie Varšava. Zahral si aj proti AC Miláno

Po zlomenine Marko Lukáč takmer rok nehral.

Marko Lukáč (vľavo) má pestrý futbalový životopis.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Občania boli veľmi zodpovední, hodnotí Naď. Spokojný je aj Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.

Tomáš Prokopčák.
Zdravotníci v nemocnici v Kyjove.
S prvou republikou sa nám spája doba elegancie, prosperity a pohody. Nie vždy to bola pravda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop