Sú to najúspešnejšie regionálne dopravné lietadlá
Dopravné lietadlá typu ATR-72 nie sú na košickom letisku nijakou zvláštnosťou. Tri razy denne lietajú tieto dvojmotorové turbovrtuľové lietadlá v službách Českých aerolínií medzi Prahou a Košicami. Nedávno sa však na košickom letisku objavilo lietadlo ATR-72 aj so slovenskou poznávacou značkou. Lietadlo so značkou OM-VRA je vôbec prvým lietadlom spomenutého typu, ktoré má na trupe slovenskú registráciu.
Dunajské krídla
Lietadlo patrí novovzniknutej slovenskej leteckej spoločnosti s obchodným názvom Danube Wings (dunajské krídla), ktorá je dcérskou spoločnosťou firmy VIP AIR, s.r.o. Lietadlo OM-VRA má úplné typové označenie ATR 72-202 a jeho výrobné číslo je 373. Svoj prvý let vykonalo toto lietadlo 20. júla 1993, a to s francúzskou testovacou značkou F-WWEU. Lietadlo bolo 2. septembra 1993 dodané dnes už neexistujúcej francúzskej regionálnej leteckej spoločnosti TAT (Touraine Air Transport). V októbri 1994 prevzala toto lietadlo spoločnosť Bangkok Airways, u ktorej lietalo s thajskou poznávacou značkou HS-PGA. Potom sa lietadlo presunulo do Európy, keď ho 5. júna 2003 prevzala írska spoločnosť Aer Arann, pre ktorú lietalo s poznávacou značkou EI-RED. Od spomenutej írskej spoločnosti získala lietadlo naša nová spoločnosť Danube Wings.
"Namaľovali" ho vo Francúzsku
Lietadlo má veľmi peknú farebnú úpravu trupu, ktorá bola realizovaná vo francúzskom meste Dinard. Do Bratislavy priletelo lietadlo 5. augusta tohto roku, a to s dočasnou francúzskou poznávacou značkou F-WAGR. Uveďme teraz niekoľko základných informácií o lietadlách typu ATR-72, ktorý je vlastne predĺženou verziou základného modelu ATR-42. Tento model bol prvým lietadlo, ktoré vyvinulo a začalo vyrábať konzorcium ATR (Avions de Transport Regional, čiže lietadlá pre regionálnu dopravu), ktoré založili francúzska firma Aerospatiale a talianska firma Aeritalia. Prvý prototyp lietadla ATR-42 absolvoval svoj prvý let 16. augusta 1984, do služby u leteckej spoločnosti sa prvé sériové lietadlo dostalo 9. decembra 1985. V lietadle môže byť maximálne 46 sedadiel.
Kompozitné materiály
Predĺžením trupu o 4,5 metra vznikla verzia ATR-72, ktorej prototyp po prvý raz vzlietol 27. októbra 1988. Táto verzia má aj nové koncové časti krídiel (od motorových gondol), pričom 30 % krídla je zhotovených z ľahkých kompozitných materiálov. Francúzsku a americkú certifikáciu získal tento typ koncom roka 1989. Prvý let typu ATR-72 v službách leteckej spoločnosti sa uskutočnil 27. októbra 1989. Lietadlo má rozpätie krídiel 27,05 m, dĺžku 27,17 m a výšku 7,65 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 21 500 kg. Na pohon základnej verzie ATR 72-200 slúžia dva turbovrtuľové motory Pratt&Whitney Canada PW124B, každý s maximálnym výkonom 1 610 kW. Lietadlo má ekonomickú cestovnú rýchlosť 460 km/h a jeho dolet (s 66 cestujúcimi) je okolo 2 660 kilometrov. V kabíne pre cestujúcich môže byť maximálne 74 sedadiel, typické usporiadanie je pre 64 až 70 cestujúcich. Turbovrtuľové lietadlá ATR oboch verzií (42 a 72) sú najúspešnejšími lietadlami pre regionálnu leteckú dopravu. Celkovo bolo doteraz objednaných 958 lietadiel tohto typu, z čoho bolo už 783 lietadiel dodaných 138 prevádzkovateľom vo viac než 80 krajinách celého sveta.
Pribudnú ďalšie
Spoločnosť Danube Wings by mala podľa informácií, ktoré sa objavili v našich médiách, získať do konca tohto roka ešte jedno lietadlo typu ATR-72 a v budúcom roku pravdepodobne aj menšie lietadlo typu ATR-42. Lietadlá by sa mali využívať najmä na tzv. charterové lety (lety na objednávku), ale "dunajské krídla" vraj uvažujú aj o otvorení niekoľkých pravidelných liniek. Prvý charterový let lietadla OM-VRA sa uskutočnil na linke z Bratislavy cez Košice do Simferopolu na Kryme. Lietadlo odviezlo na Krym skupinu rodičov s deťmi, postihnutými detskou mozgovou obrnou. Deti sa počas desaťdňového pobytu v Jalte podrobili tzv. delfínoterapii, ktorá im pomôže v rozvoji ich mentálnych a rečových schopností. Aj let zo Simferopolu do Bratislavy sa uskutočnil s medzipristátím v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.