Dočolomanským. Herecká legenda podľahla rakovine pľúc 26. augusta vo veku 66 rokov.
BRATISLAVA. Na javisko, kde pred i po rozlúčke prinášali príbuzní M. Dočolomanského, umelci, hereckí kolegovia z iných divadiel, priatelia a verejnosť kytice kvetov, "symbolické ruže" a vence, sedeli členovia z umeleckých súborov SND. Pod obrazom ich kolegu a dlhoročného člena Činohry so spomienkami a smútočnými rečami vystúpili niektorí z nich. Na javisku hercova rakva nebola. "Symbolicky bez katafalku na jeho želanie," povedal divadelný a filmový herec Ladislav Chudík.
"Servus, Mišo, dúfam, že si nás počul"
"On bol na prvý pohľad talent," zaspomínal si na Dočolomanského Juraj Slezáček, poverený vedením Činohry SND.
V spoločnej šatni s ním strávil 44 rokov. Pripomenul, že od chvíle, keď sa dozvedel o jeho smrti, do šatne nevošiel. Včera už do nej šiel. "Bol neuveriteľný poctivec a čestný chlap. On ma rešpektoval, ja som ho uznával ako profíka," povedal. Spomínal aj na spoločný čas na škole, v internáte a Činohre SND.
V hľadisku sa objavil aj režisér Juraj Jakubisko, exprezident Michal Kováč s manželkou či generálny riaditeľ
TV Markíza Václav Mika. Medzi kolegami, ktorí sa prišli rozlúčiť s Michalom Dočolomanským, boli aj Kamila Magálová, Zdena Studenková, Soňa Valentová, Stano Dančiak, Jozef Vajda, Zuzana Fialová, Božidara Thurzonová a ďalší.
S hercom sa včera lúčili aj prostredníctvom niekoľkých videonahrávok z niektorých jeho vystúpení. "Servus, Mišo, dúfam, že si nás počul," rozlúčil sa s hercom Slezáček.
Podľahol rakovine
Nezabudnuteľný predstaviteľ Jánošíka M. Dočolomanský zomrel 26. augusta vo veku 66 rokov. V januári tohto roku mu diagnostikovali rakovinu pľúc, na Klinike pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove ho hospitalizovali dlhší čas. Nakoniec chorobe podľahol.
Posledná rozlúčka bola včera o 16.00 hod. v bratislavskom krematóriu len v kruhu rodiny, priateľov a bez prítomnosti médií.
Z vyučeného automechanika legendárny herec
M. Dočolomanský patril medzi najznámejších slovenských hercov. Začínal v ochotníckom divadle vo Svätom Jure, kde jeho prvou hrou bola Andersenova Snehová kráľovná. Napriek tomu, že sa vyučil za automechanika, vrátil sa späť k herectvu a vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Publikum ho pozná predovšetkým z úlohy Jánošíka v slávnom muzikáli Na skle maľované, do ktorého ho v roku 1974 obsadil režisér Karol Zachar.
Na televíznych obrazovkách sa predstavil aj v dráme Margity Figuli Tri gaštanové kone (1966) alebo adaptácii románu Františka Hečka Červené víno (1976). Nezabudnuteľné úlohy stvárnil aj v krimikomédii Adéla ještě nevečeřela (1977) alebo v Jakubiskovej Tisícročnej včele (1983). V roku 1997 dostal úlohu v úspešnom českom komediálnom seriáli Četnické humoresky a o rok neskôr aj v slovenskom seriáli Horská
služba. V roku 2002 účinkoval v ďalšom českom filme Perníková věž.
V roku 1982 Dočolomanský dostal titul zaslúžilý umelec. V roku 2007 ho na návrh vlády prezident Ivan Gašparovič ocenil Radom Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, rozvoja Slovenska a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena v zahraničí. V tom istom roku získal cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.