Korzár logo Korzár
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Desať najpozoruhodnejších výsledkov na OH

CENTIMETER, STOTINA, ŠTYRI TISÍCINYn V seriáli návratov k olympijským hrám v Pekingu prinášame piate pokračovanie. Po najväčších osobnostiach,

CENTIMETER, STOTINA, ŠTYRI TISÍCINY

n V seriáli návratov k olympijským hrám v Pekingu prinášame piate pokračovanie. Po najväčších osobnostiach, skratoch, najemotívnejších momentoch, najpamätnejších duelov, prinášame desať najpozoruhodnejších výsledkov. Za zmienku by určite stáli vari i tri desiatky rezultátov. My sme si vybrali nasledujúcu desiatku výkonov, ktorá nás najviac zaujala.

1. MICHAEL PHELPS (USA) vs. MILORAD ČAVIČ (Srb.)

Michael Phelps sa stal najväčšou hviezdou olympiády v Pekingu. Ziskom ôsmich zlatých medailí sa nezmazateľne zapísal do histórie olympiád a je veľmi otázne, či sa niekomu ešte v tomto storočí podarí prekonať jeho úspech. Chýbala však stotinka sekundy a všetko by bolo inak. Najviac mal totiž namále pri honbe za prekonaním mníchovskej zbierky svojho krajana Marka Spitza na 100 m motýlik. Vo finále totiž len o stotinku dohmatol skôr ako Srb Milorad Čavič. Okrem nesporného majstrovstva mu k zlatu pomohlo aj kusisko šťastia a hlavne totálne zlyhanie jeho súpera vo vedľajšej dráhe. Čavič si môže do istej miery spytovať svedomie za nevydarený záver. Jeden z tajných favoritov motýľkarskej stovky viedol od prvých metrov a Phelps prekvapujúco zaostával. Srb obracal ako prvý za 23,42, pričom Američan až siedmy so stratou 62 stotín. Vtedy sa už jeho sen o ôsmich zlatých z Pekingu pomaly rúcal. "Delfín" z Baltimoru to však v druhej päťdesiatke rozbalil naplno a mohutným záverečným dohmatom sa dostal o stotinku pred Čaviča, ktorý v závere namiesto ďalšieho záberu si zle vyrátal vzdialenosť a nešťastne dosplýval k stene bazéna. Práve tento moment rozhodol. Kým totiž Čavič splýval, Phelps ešte raz zabral a získal v poradí svoje siedme zlato. "Momentálne prežívam zmes rôznych pocitov - vzrušenie, úľavu, ale najmä spokojnosť. Stotina sekundy, to je najmenší rozdiel, akým sa dá zvíťaziť. A ja som to využil na víťazstvo," povedal Phelps.

Rozladení Srbi siahli ihneď po doplávaní k protestu. Žiadali udelenie dvoch zlatých medailí, s rozhorčeným apelom však neuspeli. Po zhliadnutí videa rozhodcovia dospeli k jasnému záveru, že Phelps finišoval pred Čavičom. Nešťastný Čavič priznal, že víťazstvom si bol už takmer istý. "Som rozladený z toho, čo sa stalo v závere. Pozrel som si záznam na videu, ťažko z toho niečo vidieť. Ja som mal dlhý finiš, Michael zasa krátky. Keď sa ľudia budú po rokoch vracať k týmto pretekom, povedia si možno, že ja som bol víťazom," komentoval 24-ročný rodák z kalifornského Anaheimu a neskôr už s úsmevom dodal, že ani zmysel pre detail mu nepomohol: "Je to zábavné, pretože tesne pred pretekmi prišiel za mnou tréner so strojčekom a oholil mi krk tam, kde mi trčali vlasy spod čiapky. Taký malý rozdiel tam môže byť."

2. INNA OSYPENKOVÁ-RADOMSKÁ (Ukr.)

Koľko milimetrov sú štyri tisíciny v rýchlostnej kanoistike na 500 m? Kúsoček, malinký kúsoček. Voľným okom na väčšiu vzdialenosť nepostrehnuteľný. A práve štyri tisíciny rozhodli o zlate v mimoriadne dramatických pretekoch singlkajakárok na 500 m pre 25-ročnú Ukrajinku Innu Osypenkovú-Radomskú. Vo finiši zdolala legendu rýchlostnej kanoistiky - 44-ročnú Talianku Josefu Idemovú. Osypenková-Radomská k bronzovej medaile z Atén 2004 pridala do svojej zbierky zlato z čínskej metropoly. Idemová získala svoju prvú medailu na OH v Los Angeles v roku 1984 ako 20-ročná - bronz. Celkovo má spolu s pekinským striebrom vo svojej vitríne 5 olympijských kovov.

3. IAN MILLAR (Kan.)

Viac, než polovicu svojho života trpezlivo čakal na medailu z OH. V Pekingu sa jej konečne dočkal. Reč je o 61-ročnom dôchodcovi z kanadského Halifaxu Ianovi Millarovi. Z ôsmich olympiád sa vrátil domov bez cenného kovu. Z deviatej už priniesol toľko očakávanú medailu. Bol blízko k tej najcennejšej, no toľko skúšané šťastie mu nakoniec dožičilo "len" striebro. Millar sa tak stal siedmym najstarším medailistom olympijskej histórie. Atraktívnu súťaž družstiev v skoku na koni v Hongkongu totiž vyhrali v dramatickom finálovom rozoskakovaní Američania..

Po rodinnej tragédii, keď mu v marci tohto roku zomrela manželka Lynn na rakovinu, zažil sympatický Kanaďan v Pekingu diametrálne odlišný pocit. "Je to neskutočné, striebro je pre mňa veľkým úspechom. Toto bol nesmierne ťažký rok. S Lynn som prežil dve tretiny svojho života, ona sa starala o kone, bola za všetkými úspechmi, ktoré som dosiahol," spomínal v citovom rozrušení Millar. Práve on na kobyle In Style bol jedným z dvoch členov kanadského družstva, ktorí absolvovali v Pekingu čisto druhú jazdu a posunuli svoj tím do rozoskakovania o zlato. "Bojovali sme jeden za druhého a snažili sa o synergický efekt," dodal Millar.

4. REBECCA SONIOVÁ (USA)

Obdivuhodný výsledok dosiahla vo "vodnej kocke" Američanka Rebecca Soniová. Austrálčanka Leisel Jonesová bola veľkou adeptkou na zlaté prsiarske double. Kratšiu trať na 100 m vyhrala, no na 200 m ju porazila práve Soniová v novom svetovom rekorde 2:20,22. Predchádzajúci rekordný čas práve v podaní Jonesovej vylepšila 21-ročná Američanka o 32 stotín sekundy. Stojí za zmienku, že Soniová v roku 2006 podstúpila operáciu na upravenie zrýchlenej srdcovej činnosti, tzv. tachykardie! Po dvoch rokoch od operácie srdca teda získala vôbec prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia a hneď s tou najvyššou visačkou kvality. "Všetko to plynulo akosi automaticky a bez problémov. Pätnásť metrov pred cieľom som mala dostatočný náskok a stále som bola dosť rýchla a silná. Pred pretekmi som nemala príliš veľké oči, ale jednoducho som využila svoju šancu," komentovala víťazná Soniová.

5. JEANNIE LONGOVÁ-CIPRELLIOVÁ (Fr.)

Je priam neuveriteľné, že žena, ktorá na konci októbra oslávi 50. narodeniny, dokáže v takom náročnom športovom odvetví na fyzickú kondíciu, akou je cyklistika, preháňať mladé súperky. Francúzska veteránka Jeannie Longová-Ciprelliová už patrí medzi ikony ženskej cestnej cyklistiky. "Keď pretekám, necítim, že by som mala mať už 50 rokov. Kalendár s vekom určite nesledujem. Silu stále nestrácam, prečo by som nemala ďalej jazdiť?" pýta sa nestarnúca Francúzka.Prakticky všetkým súperkam v pelotóne by mohla byť mamou. Obdivuhodne si však drží vysokú výkonnosť aj v tomto veku. Dokonca až takú, že v Pekingu ju delili len dve sekundy od bronzu v časovke jednotlivkýň. Nakoniec skončila štvrtá, čo je fantastické umiestnenie pre populárnu Francúzku, ktorá absolvovala už svoje siedme olympijské hry! Longová štartovala na svojich prvých OH v čase, keď niektoré jej dnešné súperky ešte ani neboli na svete - v Los Angeles 1984. V Atlante 1996 sa tešila z olympijského víťazstva, celkovo jej olympijská bilancia zahŕňa jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Teraz ju mrzí, že pravdepodobne na svojich posledných súťažiach pod piatimi kruhmi nezískala ešte jednu medailu. "Ak by boli v nedeľu lepšie podmienky a mala by som viac šťastia, mohla som vybojovať aj jeden kov. Toto boli pravdepodobne moje posledné olympijské hry. Tvrdo som sa na ne pripravovala, nič som nezanedbala. Londýn 2012 je momentálne veľmi ďaleko," dodala Longová.

ĎALŠIE PORADIE

n 6. GUO JING-JING (Čína)

Čínska skokanka do vody Guo Jing-jing zásluhou súčtu 415,35 b s viac ako 16-bodovým náskokom zvíťazila v finále súťaže jednotlivkýň z 3 m dosky na olympijských hrách v Pekingu a stala sa najúspešnejšou ženou v tomto odvetví v histórii pod piatimi kruhmi. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Baodingu Guo Jing-jing, ktorá pred týmto vrcholným podujatím vo svojej krajine predznamenala ukončenie kariéry, so šiestym cenným kovom z OH (4-2-0) prekonala rekordnú štatistiku ďalšej Číňanky Fu Ming-sia. Štvornásobná majsterka sveta Guo Jing-jing si vybojovala v Sydney 2000 striebro z individuálnych súbojov i synchrónnych skokov z 3 m dosky. Pod Akropolou sa v oboch prípadoch posunula o jedno miesto vo výsledkovej listine a teraz dokázala toto svoje víťazné double zopakovať, čo sa predtým nikomu nepodarilo.

n 7. JANG MI-RAN (Kórea)

Jang Mi-ran z Kórejskej republiky triumfovala v záverečnej vzpieračskej súťaži žien olympijských hier v Pekingu, keď kategóriu nad 75 kg vyhrala v novom svetovom rekorde 326 kg s obrovským náskokom 49 kg, ktorý je najväčším v histórii súťaží na OH. Dvadsaťštyriročná Jang navyše utvorila svetové maximá aj v trhu (140 kg) a nadhode (186 kg). Doterajší dvojbojový svetový rekord Číňanky Mu Šuang-šuang zlepšila až o 7 kilogramov. Dvojbojové striebro si v Pekingu vybojovala takmer 170 kíl vážiaca ukrajinská obryňa Oľga Korobkovová súčtom 277 kg

n 8. DARA TORRESOVÁ (USA)

Americká veteránka Dara Torresová sa nakoniec nestala najstaršou plaveckou víťazkou v olympijskej histórii. V tesnom súboji plece pri pleci ju zdolala o jedinú stotinu sekundy Nemka Britta Steffenová na 50 m voľný spôsob. Štyridsaťjedenročná Torresová skončila tesne strieborná a musí sa uspokojiť s honorom najstaršej plaveckej medailistky histórie hier. V Pekingu svoju súhrnnú bilanciu z piatich olympiád (1984 - 2008) vylepšila o tri strieborné medaily na celkovo dvanásť cenných kovov, z každej sorty po štyroch. "Asi som si nemala večer ostrihať nechty," lakonicky konštatovala Dara Torresová po prehre o jednu stotinu.

n 9. MAURREN HOGOVÁ-MAGGIOVÁ (Braz.)

Ruska Tatiana Lebedevová bola najväčšou favoritkou v skoku do diaľky. Obhajkyňa zlata z Atén síce v záverečnom šiestom pokuse dosiahla 703 cm, ale na výkon Brazílčanky Maurren Higovej-Maggiovej z prvej série jej chýbal jediný centimetrík. Tridsaťdvaročná juhoamerická rekordérka dosiaľ nič významné nevyhrala, jedinú medailu - bronzovú - má z halových MS 2003. Higová-Maggiová však má za sebou dopingovú minulosť, keď si v rokoch 2003 až 2005 odpykávala dvojročný dištanc.

n 10. NASTIA LIUKINOVÁ (USA)

V prípade 18-ročnej rodáčky z Moskvy, ktorá však reprezentuje USA jablko naozaj nepadlo ďaleko od stromu. Zostalo stáť priamo pri kmeni. Športová gymnastka získala päť medailí (1-3-1) a prekonala svojho nemenej slávneho otca, ktorý získal dva olympijské tituly pred dvadsiatimi rokmi v Soule. Valerij Ľukin tam bol členom slávneho sovietskeho tímu s Vladimirom Arťomovom a Dmitrijom Bilozerčevom a zlato získal v súťaži družstiev a na hrazde. Vo viacboji a na bradlách bol strieborný. Jeho talentovaná dcéra ho v pošte medailí v Pekingu prekonala. "Je však fantastické uvedomiť si, že presne po dvadsiatich rokoch prežívam niečo podobné ako on vtedy," komentovala porovnávania s otcom Liukinová.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 558
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 194
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 253
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 413
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 599
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 078
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 952
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 10 295
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 080
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 906
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Matovič informuje o ďalšom rekorde, v Bardejove a na Orave pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop