MAREK PORACKÝ, marek.porackykorzar.sk
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je protiústavný. Konštatoval to Ústavný súd (ÚS) na včerajšom verejnom vyhlásení rozhodnutia.
KOŠICE. Zákon o preukazovaní pôvodu bol jedným z najdiskutovanejších počas minulého volebného obdobia. Jeho podstatou bolo odobratie majetku každému, o ktorom súd povedal, že je získaný z nelegálnych príjmov presahujúcich 1000-násobok minimálnej mzdy. Premiér Robert Fico (SMER-SD) presadzoval tento zákon ešte ako opozičný poslanec.
Navrhovatelia neprišli
Ani jeden z navrhovateľov sa nezúčastnil vyhlásenia rozhodnutia. V septembri roku 2005 poslali na ÚS dva návrhy, ktorým namietali nesúlad zákona s Ústavou. Tvrdili, že zákon nerešpektuje právo pokojného užívania svojho majetku. Tiež namietali rozpor s princípmi právneho štátu, osobitne s princípom právnej istoty. V návrhu tak isto uvádzali spätnú účinnosť zákona a zavádzanie praktík policajného štátu.
Najvyšší súd sa zhodol s navrhovateľmi
Parlament i vláda zhodne tvrdili, že zákon je v súlade s Ústavou. Predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín sa však s navrhovateľmi zhodol. Bol presvedčený, že zákon je v rozpore s Ústavou.
Pozastavená účinnosť zákona
ÚS pozastavil účinnosť ešte v októbri roku 2005. Toto rozhodnutie Fico pre rokom kritizoval. Podľa neho bol zákon veľmi efektívny a prísny. Túto kritiku však bývalý predseda ÚS Ján Mazák nebral. Korzáru pred rokom povedal, že uznesenie bolo pomerne jednoducho formulované. "Prijalo sa preto, že používaním napadnutého zákona očividne hrozilo porušovanie základných práv a slobôd." Bol presvedčený, že proti urýchlenému prijatiu pozastavenia účinnosti zákona nemožno namietať.
ÚS: Ide o neprimeraný zásah do vlastníckych práv
Vo svojom rozhodnutí ÚS konštatoval, že napadnutý zákon porušuje ústavný princíp právnej istoty. Ivetta Macejková, predsedníčka ÚS, povedala, že princíp právnej istoty predstavuje pre občanov i ďalšie osoby orientačnú istotu. Tiež pripomenula spätnú účinnosť zákona a neprimeraný zásah do práva vlastniť majetok. Podľa názoru ÚS zákon neprimeraným spôsobom presúval dôkazné bremeno na ľudí a tiež ich zaťažoval tým, že po celý život by museli svoj nadobudnutý majetok preukazovať.
Paška: ÚS len popísal formu, obsah zostal
Predseda parlamentu Pavol Paška (SMER-SD) nechcel komentovať rozhodnutie ÚS. Povedal, že zákon prešiel rôznymi peripetiami od roku 2005. Podľa neho ÚS len popísal formu a obsah zostal. Konštatoval, že teraz je len na legislatívcoch, aby sa s odôvodneniami rozhodnutia vysporiadali. Skupina opozičných poslancov okolo Vladimíra Palka predložila podobný návrh vo forme ústavného zákona do parlamentu. Stalo sa tak v apríli tohto roku. Paška je presvedčený, že tento návrh navrhovatelia z rokovania stiahnu, pretože by rád predišiel akýmkoľvek kontroverznostiam. Osobne sa však bude zasadzovať za to, aby návrh skupiny poslancov do pléna parlamentu neprišiel.
Za zákon hlasovalo 114 poslancov
Parlament schválil zákon 114 hlasmi ešte v roku 2005. Predkladali ho poslanci za stranu SMER-SD Robert Fico, Robert Kaliňák a Róbert Madej. Hlasovali však zaňho i vtedajší koaliční poslanci. Medzi nich patril Viliam Novotný (SDKÚ-DS), Pavol Hrušovský (KDH) i Gábor Gál (SMK). Následne časť poslancov podala návrh na ÚS na posúdenie jeho súladu s Ústavou. Medzi nich patrili i tí, ktorí v parlamente hlasovali kladne. Z terajších poslancov tam patrí napríklad Gábor Gál (SMK).
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.