Politická kríza na Ukrajine sa včera prehĺbila po tom, čo proruský poslanec vyzval na odchod ministra zahraničných vecí pre "nezákonnú" prítomnosť
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
amerických vojnových lodí v Čiernom mori, informovala ruská tlačová agentúra Interfax.
KYJEV. Návrh na zosadenie šéfa diplomacie Volodymyra Ohryzka bol predložený do parlamentu, keď jeho predseda dostal informáciu o formálnom odstúpení prezidentovej strany z vládnej koalície.
K najnovšiemu vývoju udalostí prichádza pred návštevou amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, ktorý má z Gruzínska pricestovať do Kyjeva. Tvorcom návrhu rezolúcie je poslanec Vasyľ Kyseľov, ktorý pre tlačovú agentúru Interfax-Ukrajina uviedol, že minister zahraničných vecí by mal odísť pre "ilegálny vstup americkej vojnovej lode Dallas do Sevastopoľského zálivu". Ohryzko mal podľa jeho slov protestovať proti prítomnosti americkej lode, pretože žiadna cudzia vojnová loď nemôže vstúpiť do ukrajinských územných vôd bez povolenia ministerstva zahraničia. Kyseľov je členom proruskej Strany regiónov. Táto strana sa pridala k výzve premiérky Julii Tymošenkovej na zníženie právomocí prezidenta Viktora Juščenka.
Juščenko a Tymošenková boli hlavnými lídrami prozápadnej oranžovej revolúcie v roku 2004. Obaja sú považovaní za prozápadných politikov napriek ich ostrým sporom v otázkach domácej politiky. Minulý mesiac Juščenkovi stúpenci Tymošenkovú priamo obvinili z vlastizrady. Podľa nich Tymošenková prešla na opačnú stranu a vykonáva rozkazy Kremľa na Ukrajine. Nezávislý denník Gazeta 24 citoval nemenovaných poslancov, podľa ktorých sa Tymošenková a líder Strany regiónov Viktor Janukovyč už dohodli na vytvorení koalície. Podľa tejto správy má Tymošenková zostať na poste premiérky a Janukovyč sa má stať predsedom parlamentu.
Bude nová kolaícia, alebo nové voľby?
Poslanci lojálni ukrajinskému prezidentovi včera formálne vystúpili z vládnej koalície po tom, čo premiérka Tymošenková pridala na stranu opozície a hlasovala za zníženie jeho právomocí. Vystúpením strany Naša Ukrajina z koalície sa začalo odpočítavať 40 dní do vytvorenia novej koalície, alebo následného vypísania nových volieb. Juščenkovi poslanci majú ešte desať dní na to, aby si svoje rozhodnutie rozmysleli a vrátili sa do koalície. Stranu Naša Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka, ktorá svoj zámer odísť z koalície oznámila v stredu, nahnevalo prijatie série zákonov, ktorými parlament presunul viaceré kľúčové právomoci z prezidenta na premiéra. Za tieto zákony hlasovali poslanci Bloku Julie Tymošenkovej spoločne so zástupcami opozičnej proruskej Strany regiónov expremiéra Viktora Janukovyča. Juščenko premiérku a opozičné strany zároveň obvinil z pokusu o ústavný prevrat.