Schôdzu, na ktorej Národná rada neodvolala ministra za HZDS Štefana Harabina, sprevádzali vulgarizmy a antisemitské narážky. Minister povedal
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Danielovi Lipšicovi, že pôjde do basy. Potom klamal, že sa tak nestalo.
BRATISLAVA. Koalícia včera neprekvapila a minister spravodlivosti Štefan Harabin zostal vo funkcii. Schôdzu, na ktorej sa hlasovalo, či mu parlament vysloví nedôveru, sprevádzali viaceré vulgarizmy.
"Pôjdeš do basy, ty hajzel," povedal Harabin poslancovi KDH Danielovi Lipšicovi, keď išiel okolo neho v sále. Neskôr povedal, že dúfa, že ministerstvo bude riadiť už len v modrej košeli s ostatnými väzňami s vysávačom v ruke.
Keď to Lipšic zverejnil, Harabin urážku popieral. Výrok označil za výmysel a Lipšicov "marketingový ťah". Keď ho usvedčil zvukový záznam, priznal, že mu "vytiekli nervy". Urobil to vraj preto, lebo Lipšic mu povedal "drž hubu".
Lipšic hovorí, že sa tak stalo až po Harabinovej vete. "Povedal som: Prosím? My si tykáme? Držte hubu," tvrdí.
Ghceli ho odvolať pre Sadikiho
Opozícia chcela Harabina odvolať za jeho priateľské vzťahy s Bakim Sadikim, ktorého polícia považovala za bossa albánskej drogovej mafie. Harabina sa zastali premiér Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák. Jeho styky so Sadikim preveril Národný bezpečnostný úrad a všetko je vraj v poriadku.
"Štefan Harabin? Áno, som ťa nepoznal vôbec po hlase, vieš. No tak telefón trochu mení hlas," citátom z prepisu rozhovoru medzi Harabinom a Bakim Sadikim začal Lipšic včerajšiu mimoriadnu schôdzu o Harabinovom odvolávaní. "Štefan Harabin sa nepýta, kto volá, Štefan Harabin pozná hlavu albánskej drogovej mafie po hlase. Dôvod tejto schôdze je jasný," povedal Lipšic a niekoľkokrát sa poslancov spýtal, či chcú, aby vo vláde sedel minister, ktorý sa kamaráti s hlavou albánskej drogovej mafie.
Harabin hovoril, že so Sadikim nemá žiadny vzťah, naopak útočil na poslancov opozície, ktorí podpísali návrh na jeho odvolanie.
Napríklad poslankyňu Luciu Žitňanskú z SDKÚ obvinil, že sa poznala a tykala si s Martinom Bognárom, ktorého polícia považovala za člena skupiny takáčovcov. Žitňanská povedala, že kedysi bol jej žiak a neskôr aj kolega a "žiakov a kolegov na fakulte si nevyberáme". Bognár už nežije.
Harabin celý čas hovoril, že on mafiánov ako sudca zatváral do väzenia a nie je s nimi žiadny kamarát. Lipšic sa ho preto spýtal, či bol členom senátu na Najvyššom súde, ktorý rozhodoval o mimoriadnej sťažnosti vo veci oslobodenia Mikuláša Černáka spod vraždy Gregora Szymaneka. Senát sťažnosť zamietol.
Predseda HZDS navrhol, aby parlament prijal uznesenie, že Lipšicove dokumenty môžu byť falzifikáty a že žiada orgány činné v trestnom konaní, aby to preverili. Poslanci to neschválili, lebo neboli uznášaniaschopní.
Kontakty Sadikiho a Harabina skúmal na Lipšicov podnet aj Národný bezpečnostný úrad. Ale Harabin o svoju previerku nepríde. Podľa NBÚ Harabinov telefonát nie je bezpečnostné riziko.
Tým vo svojom vystúpení argumentoval aj premiér Robert Fico. Podľa premiéra je tiež v poriadku, že Harabin vymenoval exekútora, ktorý nemal právnické vzdelanie. Vraj to zákony umožňujú. Poslanci Smeru ešte nedávno tvrdili, že to možné nie je.
Autor: mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.