Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Z Gerlachova na Sliezsky dom

Občianske združenie Horský kros Gerlach v spolupráci s obcou Gerlachov, mestom Vysoké Tatry, Slovenským atletickým zväzom, Ministerstvom školstva SR,

Štátnymi lesmi TANAP-u a Prešovským samosprávnym krajom usporiadalo 15. ročník rovnomenného horského krosu.

GERLACHOV. Podujatie bolo súčasťou slovenského pohára v behu do vrchu, slovenským šampionátom veteránov i kvalifikáciou na majstrovstvá sveta v behu do vrchu, ktoré sa uskutočnia 14. septembra vo Švajčiarsku (Grans Montana).

Trať viedla z Gerlachova (791 m nad morom) cez Tatranskú Polianku (991 m) k horskému hotelu Sliezsky dom (1 670 m). Merala 8 400 m a jej prevýšenie dosiahlo 879 m. Na štarte v Gerlachove privítalo 196 pretekárov z celého Slovenska i bežcov z Poľska a z Česka príjemné počasie typické pre koniec leta. V cieli pri Sliezskom dome však museli so silným vetrom bojovať nielen pretekári, ale i organizátori. Jeho rýchlosť bola taká veľká, že boli nútení "priviazať" časomer - v opačnom prípade hrozilo jeho odfúknutie.

Absolútnym víťazom Bajčičák

Slávnostné vyhodnotenie výsledkov sa uskutočnilo pred hotelom Hubert. Odmenených bolo osem najrýchlejších mužov a šesť žien v absolútnom poradí bez rozdielu veku, pätica najúspešnejších pretekárov v jednotlivých veteránskych vekových kategóriách, traja juniori a tri juniorky. Spomedzi všetkých štartujúcich účastníkov bola najrýchlejšia osmička ocenených mužov, medzi ktorými dominovala dvojica pretekárov ŠKP Štrbské Pleso, slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach. Víťazstvo vybojoval Martin Bajčičák časom 41:52,3 min. So stratou 30,6 sekundy za ním dobehol Ivan Bátory. Tretiu pozíciu vybojoval Andrzej Dugoš z Poľska (43:17,1 min.). Majster Európy v duatlone Martin Urbanovský z Prievidze sa v náročnej konkurencii musel uspokojiť so štvrtým miestom (43:41,2 min.). Ďalšie ocenené pozície obsadili: 5. Michal Malák (ŠKP Št. Pleso - slovenský reprezentant v behu na lyžiach - 43:56,6 min.), 6. Daniel Wosik (Poľsko - 44:12,8 min.), 7. Pavol Hurajt (KB Osrblie - slovenský reprezentant v biatlone - 44:36,0 min.), 8. Jozef Urban (Obalservis Košice - 45:10,7 min.).

Prekvapujúca ženská víťazka

Medzi ženami prekvapujúco zvíťazila Martina Merková z AŠK Grafobal Skalica časom 51:39,8 min., ktorá takmer o minútu predstihla niekoľkonásobnú víťazku z predchádzajúcich rokov, svetovú šampiónku Izabelu Zatorskú z Poľska (52:38,7 min.). Tretie miesto v absolútnom poradí vybojovala nestarnúca 44-ročná Ľudmila Melicherová súťažiaca v drese JM Demolex Bardejov (55:33,1 min.). Štvrtá priečka patrila slovenskej reprezentantke v orientačnom behu Martine Rákayovej z ATU Košice (57:08,9 min.), piata Natalii Stasik z Poľska (58:19,1 min.) a šiesta Kataríne Johansen z ŠKP Štrbské Pleso (1:00:14,6 hod).

Vo veteránskych kategóriách organizátori odmenili nasledujúcich bežcov: Muži od 40 do 49 rokov: 1. Ľuboš Kováčik (AŠKP Žilina), 2. Jaroslav Tomeček (Tulčík), 3. Richard Demeter (AŠKP Žilina), 4. Štefan Rácz (Gelnica), 5. Ján Jurčík (KKM Čadca), muži od 50 do 59 rokov: 1. Tadeusz Jasek (Poľsko), 2. Miroslav Kováč (Trenčín), 3. Ľubomír Gad (Copyservis L. Mikuláš), 4. Miroslav Sobek (Matador Púchov), 5. Jan Woznowski (Poľsko), muži nad 60 rokov: 1. Jaroslav Mikuštiak (Maestro Ružomberok), 2. Július Lupták (SKI Travel Št. Pleso), 3. Ján Vladár (KBBS Turčianske Teplice), 4. Pavol Rajec, 5. Dušan Vrana (obaja Jogging klub Dubnica nad Váhom), ženy od 35 do 49 rokov: 1. Izabela Zatorska (Poľsko), 2. Ľudmila Melicherová (JM Demolex Bardejov), 3. Slávka Pavúková (OBS Prešov), 4. Anna Balošáková (ŠKP Čadca - svetová šampiónka v behu na 100 km), 5. Lenka Litvínová (Copyservis L. Mikuláš - bývalá slovenská reprezentantka a účastníčka olympijských hier v cyklistike), ženy nad 50 rokov: 1. Eva Budinská (OU Poluvsie), 2. Anna Staroňová (LK Opalisko Závažná Poruba), 3. Valéria Spišková (Pegas Remata Handlová), 4. Mária Marcibálová (Slávia Čadca), 5. Alena Sladká (AŠKP Žilina).

V juniorských kategóriách organizátori ocenili trojice najrýchlejších: Juniori: 1. Michal Novotný (ŠKP Št. Pleso), 2. Maciej Starega (Poľsko), 3. Michal Rajniak (ŠK Copyservis L. Mikuláš), juniorky: 1. Nina Haláčová, 2. Michaela Haláčová (obe MKL Kremnica), 3. Katarína Krišicová (ŠKP B. Bystrica).

Najmladší účastníci

Sprievodným podujatím bol kros žiakov a dorastu z Gerlachova do Tatranskej Polianky. Mladí bežci absolvovali trať dlhú 3 650 m s prevýšením 200 m. Traja najúspešnejší v jednotlivých kategóriách boli odmenení vecnými cenami.

Dorastenci: 1. Dušan Gregor, 2. Peter Kunovský, 3. Ondrej Tuka (všetci KBL Jasná), dorastenky: 1. Magdaléna Kozielská (Poľsko), 2. Jana Sedláková (ŠKP Št. Pleso), 3. Jana Gombalová (ŠKP B. Bystrica). Spomedzi najmladších účastníkov, žiakov vo veku 14 rokov, boli najrýchlejší Jakub Šiarnik z KBL Jasná a Tatiana Vančová z ŠKP Banská Bystrica. K spríjemneniu podujatia prispel chutný guláš pre účastníkov, ako i bohatá tombola.