poslancov. Prvá komora by mala 120 poslancov, druhá 30. Ako povedal včera na tlačovej besede po rokovaní Republikového predstavenstva ĽS-HZDS v Nitre predseda hnutia Vladimír Mečiar, dvojkomorový systém na Slovensku by mohol byť kompromisom medzi takýmto systémom v Spojených štátoch amerických a v Českej republike. O otázke vytvorenia druhej komory parlamentu podľa svojich slov hovoril s predsedami parlamentných strán ešte na konci minulého a začiatku tohto volebného obdobia.
"Všetci sú za, ale s podmienkou, že zoberiem na seba zodpovednosť a že k pätnástim poslancom navrhnem ešte 30 do druhej komory," skonštatoval. Na priamu voľbu predsedu vlády občanmi nie je podľa neho politická vôľa.
Funkciu druhej komory v súčasnosti zastáva prezident a vláda. Ak by sa táto moc oddelila, prezident by už
nepodpisoval zákony a právomoc parlamentu by narástla. Najvhodnejší čas na zmenu parlamentného systému je podľa Mečiara po skončení volieb a pred začatím nového volebného obdobia.
Fico: Dve komory nepotrebujeme
Nemyslím si, že by sme potrebovali dvojkomorový parlament, reagoval včera na iniciatívu ĽS-HZDS po rokovaní predsedníctva Smer-SD v Hornom Vadičove premiér Robert Fico. V budúcnosti by bolo podľa neho skôr potrebné uvažovať o znižovaní počtu poslancov. K návrhu jednej z koaličných strán pristupuje Smer-SD podľa Fica s plným rešpektom a plnou vážnosťou, vníma ju však ako iniciatívu, ktorá nie je pokrytá programovým vyhlásením vlády SR.
"Obávam sa, že bude problém s väčšinou, možno, že my sa aj dohodneme na niečom, možno spoločne zahlasujeme, ale neviem si predstaviť, že by sa mohlo stať, že by takéto niečo mohlo prejsť," povedal premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.