vyše dve tisícky viac ako v súčasnosti.
BRATISLAVA. Vládna koalícia pokračuje v politike nárastu odvodov. Po tom, čo vlani zvýšila sociálne odvody aj dane tým, čo zarábajú najviac, pripravuje sa aj na tých, čo účtovne vykazujú najnižšie príjmy.
Ministerka práce Viera Tomanová chce zvýšiť minimálnu sumu, z ktorej sa platia odvody do Sociálnej a zdravotných poisťovní tak, aby každý dostával v starobe penziu aspoň vo výške životného minima.
Chcú viac peňazí
Väčšina zo zhruba 300-tisíc živnostníkov platí odvody práve z minimálnej mzdy. Ak by Tomanová svoj zámer presadila, odvody by im mohli stúpnuť mesačne o niekoľko tisíc korún. Ministerka sa obáva, že ak by toto opatrenia nepresadila, živnostníci, ktorí si dnes platia odvody z minimálnej mzdy, budú mať v budúcnosti nízke dôchodky a zostanú odkázaní na štát.
"Všetci, keď pôjdu do dôchodku, budú odkázaní na to, aby dostávali pomoc v hmotnej núdzi, na čo sa im poskladá celá spoločnosť," citovala agentúra SITA Tomanovú. Chce, aby sa najnižšie odvody nepočítali podľa minimálnej mzdy, ale ako určité percento z priemernej mzdy.
Priemernú mzdu poberá u nás necelá tretina pracujúcich. Zvyšné dve tretiny majú nižšiu mzdu. Premiér niekoľkokrát spochybnil výpovednú hodnotu tohto štatistického ukazovateľa. Teraz jeho podriadená navrhuje, aby sa podľa nej počítali živnostníkom odvody. Odborník na dane a odvody Jozef Mihál upozornil, že "ak sa splnia predstavy ministerky práce a odborárov, majú sa živnostníci na čo tešiť, pretože tí, čo platia odvody z minimálneho základu, ich budú mať v roku 2009 o 60 percent vyššie".
Odvody by platili zhruba zo sumy 13-tisíc korún mesačne, kým dnes je to 8100 korún. Do Sociálnej poisťovne by tak každý mesiac odviedli o vyše 1600 korún viac ako dnes. Ak by sa to dotklo aj zdravotných odvodov, bolo by to o ďalších 700 korún viac. Mihál hovorí, že pre živnostníkov by to bol šok a niektorí by preto mohli uvažovať aj o tom, že skončia so živnosťou.
"Treba urobiť komplexnú reformu odvodov a sociálnych dávok, a nie takéto čiastkové nesystémové zmeny," povedal Mihál. Podľa neho terajšie vedenie ministerstva "nemá na to, aby sa do reformy pustilo". Zmenu pre živnostníkov chce vláda podľa Mihála len preto, aby do verejného rozpočtu získala viac peňazí na rôzne sociálne balíčky.
Živnostníci: Máme iné predstavy
Proti Tomanovej návrhu sú aj samotní živnostníci. "Takto sme si to nepredstavovali. Rozhodne sme proti tomu, aby nám takto výrazne stúpli odvody," povedala generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová.
O zmene výpočtu odvodov chcú živnostníci s ministerstvom ďalej diskutovať. "Toto ani zďaleka nie je ideálny model," povedala Kromerová. Mihál pripomenul, že živnostníci by vyššie odvody nemuseli riešiť radikálne, teda napríklad zrušením živnosti. Mohli by to napríklad obísť tým, že by si zrušili živnosť a namiesto nej založili eseročku.
"Keď budú ako spoločníci eseročky poberať len podiely na zisku, tak budú platiť len dane, ale nie odvody," povedal Mihál. To už mnohí využívajú aj v súčasnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.