na základe ktorého by mohli prešetrovať Lipšica.
BRATISLAVA. Uznesenie, ktoré má dnes na návrh predsedu HZDS Vladimíra Mečiara prijať parlament, by mohlo byť nevykonateľné, keďže by mohlo byť v konflikte s ústavou. Myslí si to odborník na ústavu Jozef Vozár.
Návrh uznesenia sa týka listín, ktoré predložil podpredseda KDH Daniel Lipšic na minulotýždňovej mimoriadnej schôdzi parlamentu ako podklad k návrhu na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS).
Ide najmä o 14 rokov starý prepis rozhovoru medzi Harabinom a údajným obchodníkom s drogami Bakim Sadikim. Mečiar chce prostredníctvom uznesenia parlamentu požiadať orgány činné v trestnom konaní, aby posúdili, či bol predložením týchto dokumentov porušený zákon, a v prípade, že áno, mala by sa podľa neho vyvodzovať trestná zodpovednosť. Uznesenie minulý týždeň neprešlo len vďaka tomu, že na konci schôdze chýbalo v sále dosť koaličných poslancov. Chce totiž za neho hlasovať aj SNS a Smer.
Poslanecká imunita
Právnik Radoslav Procházka si myslí, že by sa vyšetrovateľ alebo prokuratúra zákonnosťou dokumentov zaoberať mohli. Trestné stíhanie by však mohli rozbehnúť až po tom, ako by Lipšicovi odňali imunitu.
Podľa Jozefa Vozára z Ústavu štátu a práva SAV Lipšic citoval z materiálov o Harabinovi a údajnom mafiánovi Bakim Sadikim v parlamente, a tak by sa jeho výrokmi orgány činné v trestnom konaní nemali zaoberať.
Ústava totiž výslovne zakazuje trestné stíhanie poslancov pre výroky pred Národnou radou. Pripúšťa však, že by prokuratúra "ak by konala účelovo" mohla pri prípadnom trestnom stíhaní narábať s tým, že poslanec už zvolal schôdzu na základe spochybnených materiálov a stotožnil sa s nimi ešte pred začiatkom schôdze.
Smer bude hlasvoať za
Smer za Mečiarov návrh bude hlasovať. "Myslím si, že je to v poriadku vzhľadom na to, že máme vážne podozrenie, že dôkazy nie sú korektné," povedal o uznesení predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Poslanec Smeru Boris Zala však povedal, že rozhovor medzi Harabinom a Sadikim "naozaj prebehol". Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová povedala, že každý poslanec má právo navrhnúť uznesenie.
"Koľko takých uznesení bolo navrhnutých? Dokonca za Dzurindovej vlády aj s konštatovaním, že sa (poslanec) dopustil trestného činu, hoci je prezumpcia neviny." SDKÚ chce na začiatku schôdze presadiť iné uznesenie aby sa Harabin ospravedlnil za svoje výroky v parlamente. Niektoré z nich označili predstavitelia Židov za antisemitské.
Podľa informácií SME však zrejme bude koaličná väčšina proti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.