"prvý signál" sľúbeného odsunu síl z krajiny.
TBILISI/MOSKVA. "Ruské jednotky odišli z dediny Ganmukhuri v okrese Zugdidi pri administratívnej hranici s Abcházskom," uviedol hovorca rezortu Šota Utiashvili, podľa ktorého je to prvý odsun z takzvanej nárazníkovej zóny na základe dohody z 8. septembra.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev v pondelok oznámil nový časový harmonogram odsunu ruských síl z Gruzínska po stretnutí s delegáciou Európskej únie na čele s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Medvedev tiež prisľúbil, že ruské jednotky sa stiahnu z gruzínskeho čiernomorského prístavu Poti a z jeho okolia do siedmich dní, ale len ak sa Gruzínsko písomne zaviaže, že proti Abcházsku nepoužije vojenskú silu.
V Južnom Osetsku a Abcházsku chce Rusko ponechať 7 600 vojakov, uviedol včera ruský minister obrany Anatolij Serďjukov.
Nadviazali diplomatické vzťahy
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov včera oznámil, že Rusko nadväzuje diplomatické vzťahy s oboma gruzínskymi odštiepeneckými regiónmi Abcházskom a Južným Osetskom. "Vymenili sme si nóty, teda dohody o vytvorení diplomatických vzťahov medzi Ruskom a Abcházskom a Ruskom a Južným Osetskom," povedal Lavrov na tlačovej konferencii. Oba regióny, ktoré Moskva uznala ako nezávislé štáty, boli dejiskami augustovej päťdňovej rusko-gruzínskej vojny.
Prokurátor: Zahynulo vyše 500 osôb
Generálny prokurátor gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Južné Osetsko včera uviedol, že počas augustového útoku gruzínskej armády prišlo o život vyše 500 ľudí, informovala ruská tlačová agentúra Interfax. "Tento počet potvrdzujeme na základe vyšetrovania a údajov z cintorínov," uviedol generálny prokurátor Tajmuraz Chugajev.
Rusko-gruzínska vojna vypukla 8. augusta po vojenskom zásahu gruzínskych jednotiek v Južnom Osetsku. Rusko následne uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházska. Koncom augusta Chugajev vyhlásil, že gruzínska agresia si vyžiadala 1 692 obetí.
(sita/afp)
--- REAKCIA ---
Zmrazenie jadrovej spolupráce je chybou
MOSKVA. Rusko včera dôrazne odmietlo rozhodnutie Spojených štátov amerických zmraziť vzájomnú dohodu o civilnej jadrovej spolupráci v reakcii na ruský vojenský zásah v Gruzínsku. Ako uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí, postup Washingtonu je "pomýlený" a "spolitizovaný".
"Toto rozhodnutie prezidenta (USA) Georgea Busha považujeme... za pomýlené a spolitizované," vyhlásilo ruské ministerstvo. Podľa Moskvy opatrenie predstavuje "ranu pre našu súčinnosť" a prekážku pre "vzájomne prospešnú bilaterálnu spoluprácu v mnohých oblastiach civilnej
jadrovej energetiky". Predstavitelia oboch strán uviedli, že cieľom dohody bolo umožniť americkým a ruským spoločnostiam vytváranie spoločných podnikov v jadrovom sektore a podporiť výmenu jadrových technológií medzi krajinami. Moskva pritom upozorňuje, že zmrazenie paktu poškodí nielen Rusko, ale v rovnakej miere aj USA.
Hovorca americkej ministerky zahraničných vecí Sean McCormack v pondelok oznámil, že prezident Bush v reakcii na udalosti v Gruzínsku rozhodol o odstúpení od civilnej nukleárnej dohody s Ruskom. Rozhodnutie zdôvodnil slovami, že v terajšej situácii nie je na túto dohodu správna doba. Dodal, že USA rozhodnutie časom prehodnotia.
Dohodu podpísal minulý rok Bush a vtedajší ruský prezident Vladimir Putin. V máji ju Bush predložil Kongresu, ktorý ju musí pred vstupom do platnosti schváliť. Predpokladá sa však, že Kongres by zmluvu v tomto období aj tak neschválil, takže Bushove rozhodnutie je hlavne symbolickým gestom, ktorým chce poukázať na nespokojnosť USA s konaním Ruska v Gruzínsku.
(sita/afp)
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.