medzinárodného spoločenstva a zvláštny vyslanec Európskej únie (EÚ) v Bosne a Hercegovine Miroslav Lajčák na pôde Európskeho parlamentu. Zároveň však pripustil, že Bosna nie je typickým kandidátom na členstvo v únii.
"To, čo v iných krajinách znamená len technickú požiadavku, sa v Bosne môže veľmi ľahko zmeniť na dôležitú politickú otázku. Dobrým príkladom je spoločný ekonomický priestor, jeden zo základných princípov EÚ. Jeho výhody uznáva 27 členských štátov, v Bosne sú pritom proti nemu hlasy aj napriek tomu, že hovoríme len o priestore v rámci jednej krajiny," vyhlásil Lajčák. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie Úradu vysokého zástupcu (OHR).
Lajčák europoslancom hovoril o pokrokoch, ktoré Bosna robí v snahe získať členstvo v EÚ. Zvýraznil aj dva problémy, ktoré sa podľa neho tak skoro nevyriešia - štátny majetok a dištrikt Brčko. "Politické strany majú diametrálne odlišné názory na to, ako rozdeliť majetok medzi rôzne stupne vlády. My tvrdíme, že sa musíme dohodnúť na fungujúcom kompromise. Štát by mal mať kontrolu nad majetkom, ktorý potrebuje na zabezpečenie svojich zákonných povinností," uviedol Lajčák.
Dištrikt Brčko je spravovaný spoločne oboma republikami štátu Bosna a Hercegovina. Jeho obyvateľstvo tvoria Srbi, Bosniaci a malá časť Chorvátov. "Brčko neriešila Daytonská mierová dohoda, no v budúcom právnom usporiadaní krajiny musí mať svoju pozíciu vyjasnenú," povedal Lajčák.
OHR by mal čoskoro ukončiť svoju činnosť. Na zatvorení OHR sa musia dohodnúť hlavné veľmoci zastúpené v Rade pre implementáciu mierovej dohody (PIC) pre Bosnu a Hercegovinu. Vo februári 2008 rada stanovila bosnianskym štátnym orgánom a politickým lídrom 5 legislatívnych úloh a 2 politické podmienky na zatvorenie OHR. Kontrolu nad Bosnou preberie po ukončení činnosti OHR Európska únia.
(sita)
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.