totiž začať budovať socializmus, na čo nemá páky.
BRATISLAVA. Prioritou Ficovej strany Smer aj jeho vlády je znižovať rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Štatistiky však hovoria, že sa im to zatiaľ nedarí, aspoň v prípade tých, čo pracujú. Dlhodobo rastú rýchlejšie platy tých, čo zarábajú najviac. Obdobie Ficovej vlády nie je výnimkou. Najvyššie zárobky dokonca stúpali rýchlejšie ako za druhej Dzurindovej vlády.
Deformácia socializmu
Podľa analýzy bývalého poradcu ministra financií Richarda Sulíka stúpli platy počas druhej Dzurindovej vlády najlepšie zarábajúcim zhruba o 9 percent v hrubom. Tým, ktorí zarábali najmenej, rástli platy o percento pomalšie. V rokoch 2005 až 2007 bol rozdiel v prospech tých, ktorí poberajú najvyššie platy, oveľa výraznejší.
Analytici hovoria, že ide o normálny jav, ktorý potrvá ešte niekoľko rokov. A nič na tom nezmení ani premiér Fico. Platy tých, ktorí zarábajú najviac, budú naďalej rásť rýchlejšie. Podľa šéfa Asociácie personálnych agentúr Luboša Sirotu je to pretrvávajúci dôsledok socializmu, keď rozdiely v platoch neboli príliš veľké a teraz to trh doháňa. "Mzdový nárast nie je vyvolaný želaniami zamestnávateľa, ale situáciou na trhu, kde chýbajú ľudia na pozície manažérov a vysokokvalifikovaných špecialistov," povedal.
Sulík rozdiely v mzdovom raste spája s daňovou reformou, ktorá priniesla zníženie daní zo zárobkov. "Bohatým sa odvtedy už neoplatí robiť rôzne daňové podvody. Svoje príjmy začali priznávať vo väčšom rozsahu," povedal.
To, že za Fica sa rozdiely prehĺbili, súvisí podľa Sirotu s vyšším ekonomickým rastom. V roku 2007 najmenej zarábajúca skupina dostávala v priemere necelých 8-tisíc v hrubom mesačne, horná vrstva takmer 70-tisíc. "Na západe je bežné, že tie rozdiely sa pohybujú v 15-násobkoch, čo bude postupne aj u nás," povedal Sirota.
Zmenu by premiér Fico a jeho Smer mohol dosiahnuť len tým, že by začal budovať socializmus, aký sme tu mali pred rokom 1989.
"Ak by to chcel zmeniť, musel by siahnuť do podstaty spoločenského zriadenia, ktoré tu funguje. A to, aj keď hovorí o sociálnom štáte, asi urobiť nevie," povedal Sirota.
Ak ich nezaplatíme, odídu
Čiastočne by sa prehlbovanie rozdielov medzi chudobnejšími a bohatšími dalo zmierniť vyšším zdaňovaním bohatých. To by však bolo len na krátko. "Určite sa nájde spôsob, aby existovala časť odmeny, ktorá zdaneniu podliehať nebude. Jediné, čo by vláda docielila je, že by znížila výnos dane," povedal Sirotka.
Aj ekonómka Poštovej banky Eva Sárazová tvrdí, že šikovnejší budú zarábať vždy o niečo viac a ich platy budú rásť rýchlejšie. "Ak si chce Slovensko udržať svoju odbornú elitu, musí ju vedieť predovšetkým motivovať a teda aj zaplatiť," povedala Sárazová.
Autor: lj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.