HZDS asi úmyselne stoplo cestný zákon. Neprešiel aj kvôli chýbajúcim poslancom SNS a Smeru.
BRATISLAVA. Koalícia nepovažuje cestný zákon za taký dôležitý, aby preň dostatok jej poslancov prišlo do práce.
Zákon má pritom ambíciu znížiť počet mŕtvych na cestách. Ten výrazne stúpol minulý rok.
Potrebovali 78 hlasov
Za neprijatím zákona, ktorý zavádza celoročné svietenie, znižuje povolenú rýchlosť v obciach na 50 km/h a zvyšuje pokuty pre vodičov, sú zrejme spory vo vládnej koalícii.
Na schválenie zákona bolo treba 76 hlasov, keďže ho predtým vetoval prezident. Podporilo ho iba 69 koaličných poslancov, hoci ich má vláda k dispozícii 85. Za hlasoval aj bývalý poslanec SDKÚ, dnes nezávislý Martin Kuruc.
Označil za nedôveryhodných
Krátko pred hlasovaním o zákone došlo k roztržke medzi HZDS a zvyškom koalície. Smer a SNS nepodporili uznesenie Vladimíra Mečiara, ktorým chcel vyzvať políciu na prešetrovanie Daniela Lipšica z KDH. Mečiar tvrdil, že pred hlasovaním mu partneri sľúbili podporu. Potom, čo si to rozmysleli, ich označil za nedôveryhodných.
Pár minút na to sa hlasovalo o cestnom zákone. Mečiar ani jeho piati kolegovia za zákon nehlasovali. V sále neboli ani štyria poslanci Smeru a piati zo SNS. Niektorí poslanci Smeru sú presvedčení, že išlo o Mečiarovu pomstu za Lipšica. On hovorí, že to bola náhoda a nevedel, že sa o zákone hlasuje.
"Úprimne smutný" Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák bol najskôr "úprimne smutný", že zákon môže predložiť najskôr o pol roka. Večer však zistil, že existuje rozhodnutie ústavnoprávneho výboru parlamentu, podľa ktorého sa polročné moratórium na zákony vrátené prezidentom nevzťahuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.