Neuvážené slová premiéra Fica už zaregistrovalo aj zahraničie. Zatiaľ ich však neberie vážne.BRATISLAVA. Cenová regulácia, reči premiéra Roberta
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Neuvážené slová premiéra Fica už zaregistrovalo aj zahraničie. Zatiaľ ich však neberie vážne.
BRATISLAVA. Cenová regulácia, reči premiéra Roberta Fica o vyvlastnení a tvrdé vyhlásenia na adresu energetických firiem ešte v očiach zahraničia nevyvolávajú zásadné obavy, ozývajú sa však už prvé hlasy, že to nie je celkom v poriadku.
Vyvlastnenie Fico nedávno navrhol zahraničným akcionárom SPP. Odkázal im, že ak sa im pri ich miliardových ziskoch máli a chcú "vytĺcť viac na slovenských domácnostiach", ich podiely vláda kúpi naspäť. Tí návrh odmietli.
Ratingová agentúra Fitch včera zverejnila analýzu, v ktorej hovorí, že v regulovaní cien energií stúpa od volieb v roku 2006 "politický tlak". To sa môže prejaviť na znížení bonity dodávateľov energií. "Môže im to zhoršiť prístup k financiám v čase, keď si potreba výmeny alebo modernizácie starnúcich kapacít vyžaduje významné investície," citovala vyhlásenie Fitch agentúra SITA.
Nie je to pozitívne
Kriticky sa k niektorým vyhláseniam a krokom vlády vyjadril aj veľvyslanec USA u nás Vincent Obsitnik. Na konferencii Stredoeurópskej podnikateľskej a sociálnej iniciatívy o podnikaní tento týždeň najprv vyzdvihol, že Slovensko je "zaujímavé pre investície, pretože podnikateľské prostredie je tu atraktívne pre súčasných, ale aj nových investorov".
Na druhej strane naznačil, že sú určité signály, ktoré k rozvoju podnikania neprispievajú. "Opatrenia ako znárodňovanie alebo kontrola cien určite nepatria medzi pozitívne pre podnikateľov," povedal veľvyslanec.
O stanovisko k vyjadreniam na adresu SPP sme včera požiadali aj francúzsku a nemeckú ambasádu, teda zástupcov krajín, ktorí vlastnia v plynárňach 49-percentný balík akcií a majú nad SPP manažérsku kontrolu. Nemecká ambasáda premiérove vyhlásenia komentovať nechce. Stanovisko Francúzov sme do uzávierky nezískali.
Zbytočné reči o vyvlastnení
Riaditeľ Francúzsko-slovenskej obchodnej komory Anton Berith vyjadrenia premiéra nepovažuje vo vzťahu k Francúzom a Nemcom za optimálne. Myslí si, že otázka nestojí tak, či vyvlastniť, alebo nie. "Je to otázka možností odkúpenia podielu a jeho ceny, nie vyvlastnenia," povedal.
Keďže zástupcovia oboch investorov sa vyjadrili, že podiel v SPP predať nechcú, nemá podľa Beritha význam túto tému ani otvárať. V súvislosti s niektorými premiérovými vyhláseniami na adresu SPP si myslí, že sú unáhlené. "Môže to mať negatívny dosah na potenciálnych zahraničných investorov. Určite to nie je pozitívny impulz," povedal Berith.
Ekonóm Svetovej banky Anton Marcinčin expresívne vyjadrenia premiéra neberie tragicky. "Je to vyjadrenie politika a treba to brať politicky," povedal. Myslí si, že vláda komunikuje s energetickými monopolmi inak, ako to vyzerá v médiách. "Tie vyjadrenia sú súčasťou komunikácie pred verejnosťou, ktorá nemusí byť podstatná," povedal Marcinčin.
Predpokladá, že vláda komunikuje s monopolmi aj neoficiálne a "tam je to už o inom". Prípadných budúcich investorov, ktorí sa zaujímajú o Slovensko, podľa neho Ficove výroky nevystrašia. Skôr ich bude zajímať, aká je tu vymáhateľnosť práva, či sa načas platia faktúry a či sa dá napríklad k verejným zákazkám dostať aj bez úplatkov.
"Sú podstatnejšie problémy, ako rôzne vyjadrenia, ktoré sú len dymovou clonou a médiá sa im zbytočne venujú," povedal Marcinčin. Napríklad v oblasti korupcie a vymáhateľnosti práva u nás podľa Marcinčina pokrok nenastal, skôr naopak.
Autor: lj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.