mali čakať jej zvýšenie.
BRATISLAVA. Výšku minimálnej mzdy bude môcť v konečnom dôsledku určovať vláda. Počíta s tým novela zákona o minimálnej mzde, ktorú včera schválil parlament hlasmi 85 poslancov.
Novela stanovuje iba spodnú hranicu na rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy novela zákona neurčuje a nariadením ju môže upraviť vláda. So zmenami nesúhlasí Podnikateľská aliancia Slovenska.
"Novela spolu s viacerými avizovanými zámermi vlády zvyšuje neistotu a nepredvídateľnosť vývoja podnikateľského prostredia na Slovensku a vysiela smerom k investorom ďalší negatívny impulz, ktorý znižuje investičnú atraktivitu krajiny," uvádza sa v tlačovej správe aliancie. Okrem toho podľa podnikateľov zmena zvyšuje bariéry vstupu nezamestnaných na trh práce, keďže dopyt prevažne po nízkokvalifikovaných ľuďoch klesá pri zvyšujúcich sa minimálnych nákladoch na ich prácu.
Sarkőzy: Znevýhodňuje to veľkú skupinu pracujúcich
Kritiku si zákon vyslúžil aj od poslankyne SMK Kláry Sarkőzy, ktorá tvrdí, že vláda sa jednoznačne prikláňa na stranu odborov a znevýhodňuje veľkú skupinu pracujúcich. Minimálnu mzdu totiž poberá od 1,8 do 2,2 percenta pracujúcich. Na druhej strane podľa nej zvyšovanie minimálnej mzdy ovplyvní zvýšením odvodového zaťaženia veľkú skupinu živnostníkov.
Ministerka práce Viera Tomanová naopak tvrdí, že keby minimálna mzda zostala na úrovni výpočtu podľa platného zákona, znamenalo by to vážne poškodenie ľudí s najnižšími príjmami. Zákon bude účinný dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.