Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Od budúceho roku sa zmení trať MMM

Organizátori Medzinárodného maratónu mieru rozmýšľajú nad zmenami, ktoré si vyžiada výstavba Auparku.KOŠICE. Prvý októbrový víkend prinesie do ulíc

KOŠICE. Prvý októbrový víkend prinesie do ulíc Košíc opäť bohatý program v rámci 85. ročníka Medzinárodného maratónu mieru. Nebude chýbať tradičná autogramiáda najväčších favoritov, vystúpenia hudobných skupín a na štarte sa objaví i zopár osobností.

Kantorek sa teší do Košíc

V rámci projektu návratu do histórie a vzdania pocty legendám, ktoré sa predstavili v Košiciach, sa tentoraz pobeží juniorská štafeta na počesť Pavla Kantorka. Len na pripomenutie - v roku 2006 bola táto pocta venovaná olympijskému víťazovi z Los Angeles Juanovi Carlosovi Zabalovi (Arg.), ktorý v Košiciach vyhral v roku 1931, vlani zasa Desiré Lerichovi (Fr.), ktorý vyhral MMM v roku 1937 a počas vojny zahynul v koncentračnom tábore. V tomto roku si teda pripomenieme 50 rokov od prvého triumfu česko-slovenského bežca Pavla Kantorka, ktorý je trojnásobným víťazom MMM (1958 2:29:37, 1962 2:28:29, 1964 2:25:55). Kantorek bol aj účastníkom OH 1956 v Melbourne (11. miesto na 10 000 m, 27. v maratóne). V súčasnosti 78-ročný pán prisľúbil svoju účasť v Košiciach, kam pricestuje aj so svojou manželkou. "Pán Kantorek veľmi rád prijal pozvanie a teší sa do Košíc. V budove Historickej radnice ho prijme primátor mesta František Knapík, ktorý ocení nielen jeho športové úspechy, ale i vzťah k mestu," povedal riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

Na trati i Dizdarevič

Kým v minulých dvoch rokoch sa na poslednom úseku juniorskej štafety vystriedali sestry Velďákové a Katarína Berešová, tentoraz sa na záverečnom úseku objaví účastník olympiády v Pekingu, desaťbojár Slaven Dizdarevič. "Maratón a desaťboj sú skoro podobné disciplíny. Maratón trvá dve hodiny, desaťboj dva dni," pousmial sa Dizdarevič a pokračoval: "Chcem sa poďakovať organizátorom za túto ponuku. Veľmi som sa jej potešil a som rád, že môžem tiež prispieť k pocte tejto maratónskej legendy." Organizátori vybrali 42 študentov do juniorskej štafety z niekoľkých oblastných kôl v rámci Košického kraja.

20. ročník mestského okruhu

Revolučný rok 1989 priniesol revolučnú zmenu aj v rámci MMM. Podujatie dalo zbohom trati do Sene a späť a na svete bol mestský okruh. "Tento rok je okrúhle 20. výročie mestského okruhu. V roku 1989 bol štart pred štadiónom Lokomotívy. O rok neskôr sa priestor štartu a cieľa presunul na Námestie Maratónu mieru, kde bol až do roku 1996. V roku 1997, keď Košice organizovali MS v polmaratóne, sa štart i cieľ pretekov presunul pred hotel Slovan. Odvtedy sa trať nemenila," pripomenul históriu mestského okruhu v Košiciach Emil Rusko, ktorý má na starosti športovo-technickú časť MMM.

Terajší okruh teda bude mať dvanáste pokračovanie a s najväčšou pravdepodobnosťou aj posledné. Na budúci rok by už súťažiaci mali bežať na novom okruhu. "Keďže sa začne s výstavbou Auparku, budeme musieť pozmeniť trať, lebo sa už nebude bežať v miestach, kde vyrastie táto budova. V tomto roku nám ešte investor vyšiel v ústrety," podotkol E. Rusko.

PROGRAM - MEDZINÁRODNÝ MARATÓN MIERU

PIATOK 3. OKTÓBRA

10.00: otvorenie kancelárie pretekov (hotel Gloria Palac), položenie kytice kvetov k pamätníku prvého štartu maratónu (Turňa n/Bodvou)

11.00: atletika hrou - súťaže školských družstiev (Dolná brána, Hlavná ul.)

13.00: otvorenie registračných centier a Expa MMM (Dolná brána)

14.00: hudobné koncerty a divácke súťaže (Dolná brána)

SOBOTA 4. OKTÓBRA

08.00: položenie kytice kvetov na hrob V. Bukovského a J. Margitu (Verejný cintorín)

10.00: vodácky maratón Ružín - Košice (Malá Lodina - Košice)

10.00: hudobný koncert (Dolná brána)

10.30: predstavenie favoritov a ich autogramiáda (Dolná brána)

11.15: zapálenie ohňa na Dolnej bráne

11.30: zapálenie ohňa na Nám. MMM

14.00: pasta Party (Le Colonial, Hlavná ul. 8)

17.30: prijatie hostí MMM primátorom mesta Košice (Historická radnica na Hl. ulici)

NEDEĽA 5. OKTÓBRA

09.45: slávnostné otvorenie MMM (pred hotelom Slovan)

09.57: štart Inline korčuliarov, štart vozičkárov + handbikerov

10.00: U. S. Steel Maratón a Polmaratón, majstrovstvá SR v maratóne mužov a žien, juniorská štafeta "Pavel Kantorek", medzinárodné majstrovstvá Colnej správy SR, majstrovstvá PZ SR

10.07: Herbalife Minimaratón a Firemný beh

10.10: hudobné vystúpenia v priestore štartu a cieľa i na trati MMM

12.10: dobeh prvých pretekárov v hlavnej kategórii U. S. Steel Maratón - muži, 12.30 ženy

12.30: sled slávnostných ceremoniálov