Rossi najúspešnejším jazdcom histórie

Sportnet|16. sep 2008 o 00:00

Talian Valentino Rossi na Yamahe sa stal víťazom Veľkej ceny Indianapolisu, ďalšieho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v

kubatúre MotoGP a je už najúspešnejším jazdcom histórie.

INDIANAPOLIS. Na premiérovom podujatí svetového šampionátu v tomto americkom meste vybojoval Rossi v najsledovanejšej a najsilnejšej kubatúre už 69. víťazstvo a prekonal rekord krajana Giacoma Agostiniho. Taliansky jazdec zároveň urobil v dažďom poznačených pretekoch dôležitý krok k šiestemu titulu majstra sveta. Štyri kolá pred koncom má pred vlaňajším šampiónom Caseym Stonerom už 87-bodový náskok, ak by Austrálčan vyhral všetky zvyšné preteky, získal by maximálne 100 bodov.

Organizátori pre silnejúci dážď preteky po 20 z 28 naplánovaných kôl predčasne ukončili.

Výsledky: Do 125 cc: 1. Nicolas Terol (Šp.) Aprilia 29:51,350, 2. Pol Espargaro (Šp.) Derbi +1,708, 3. Stefan Bradl (Nem.) Aprilia +3,984. Poradie MS (po 13 zo 17 pretekov): 1. Mike Di Meglio (Fr.) Derbi 192 bodov, 2. Simone Corsi (Tal.) Aprilia 167, 3. Gábor Talmacsi (Maď.) Aprilia 149.

Do 250 cc: pre dážď sa nejazdilo. Poradie MS (po 12 zo 16 pretekov): 1. Marco Simoncelli (Tal.) Gilera 190 bodov, 2. Mika Kallio (Fín.) KTM 164, 3. Alvaro Bautista (Šp.) Aprilia 163.

MotoGP: 1. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 37:20,095, 2. Nicky Hayden (USA) Honda +5,972, 3. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha +7,858. Poradie MS (po 14 z 18 pretekov): 1. Valentino Rossi (Tal.) 287 bodov, 2. Casey Stoner (Austr.) 200, 3. Daniel Pedrosa (Šp.) Honda 193.