(1929), a tak podobne. Dráma, ktorú sprostredkúvajú už štvrtý deň svetové médiá, sa blíži tej spred 7 rokov, keď sa zrútili newyorské veže. Teraz padla obria investičná banka (Lehman Brothers), takmer aj symbol svetového poisťovníctva (AIG) a nikto nevie, kto a čo bude nasledovať. Famóznych 80 miliárd USD na záchranu AIG trhy nestabilizovalo, klesajú ďalej. Epicentrom zemetrasenia sú USA, ale kto sa nazdáva, že Európa a Slovensko sú za vodou, nežil vo väčšom omyle.
Hoci po vypuknutí tzv. hypotekárnej krízy hodnota akcií Lehman B. klesala, ako napokon celej bankovej sústavy USA, krach bol blesk z jasného neba. Očakávania boli, že aj keby obria banka (ktorákoľvek, napr. aj Merril Lynch, ktorú pohltila Bank of America) stála pred bankrotom, vždy sa vytvorí akési konzorcium, či so zárukou štátu, či bez, ktoré poskytne akýsi "preklenovací" úver, resp. vykúpi akcie, prípadne nastúpi "čistý" štát, ako v prípade agentúr Fannie Mae a Freddie Mac. Len aby sa udržala stabilita celého finančného systému... To však nezafungovalo a insideri hovoria, že preto, lebo žiadny záujemca nevedel spočítať, či za (hoci aj) nízku cenu kupuje "nulu, mínus alebo sto miliárd plus" (Ondřej Schneider). To svedčí o povahe celej epidémie, ktorú vidíme; nielen LB, ktorá stratila likviditu a veritelia ju "pustili", ale aj iné banky, napr. tie menšie, ktorým LB ručila za dlhopisy, majú medzi aktívami takpovediac neoceniteľné riziká, čo sú skryté v rôznych produktoch, do ktorých sa "zabalili" choré hypotéky. Situácia je kritická tým, že to najhoršie nie je obrovský krach, ale neistota a panika, ktorá sa ďalej šíri.
Každý už tuší, že následky pre svetovú ekonomiku budú dramatické, ale otázny je rozsah. V zásade platí, že aj keby straty z pyramídovej hry, ktorá sa v Amerike s hypotékami hrala, mali objem povedzme 1 bilión dolárov, nie je to zďaleka taký peniaz, ktorý by mal celý finančný trh a centrálne banky, ktoré už zasahujú, akosi odrovnať. Spomalenie svetových ekonomík, teda USA i Európy, je na programe dňa aj tak, akurát odhady sa zvýšia. Nepredvídateľné a zrejme prelomové však budú psychologické a politické dôsledky reťazových bankrotov. Európu čaká "zdraženie" peňazí, a na to, ako špeciálne na Slovensku bola voľná likvidita, budeme s eurami v mešcoch ešte dlho s láskou spomínať. Špecifický a ešte väčší problém pre SR, ako sa doteraz javil, byť môže, že o úrokovej sadzbe už nebude rozhodovať akýsi Šramko v Bratislave (na ktorého má Fico priamy mobil), ale Trichet a spol. vo Frankfurte. To, že v rozpočte 2009 by mal Počiatek už dnes automaticky seknúť výdavky o aspoň 20 miliárd, sa zdá nevyhnutné, avšak čakať od politikov, a ešte tohto typu, rozum a obozretnosť sa nedá. Sedem tučných rokov na Slovensku končí a nie je útecha, že u susedov, či aj v západnej Európe, sa rysuje ešte väčšia dráma. Život na úver je krásny, avšak v USA sa opäť raz ukázalo, že žiadny obed nie je zadarmo.
PETER SCHUTZ
"Následky pre svetovú ekonomiku budú dramatické"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.