sformovať nový kabinet čo najskôr.
JERUZALEM. "Už zajtra sa začnem stretávať s predstaviteľmi iných strán zastúpených v Knessete s cieľom čo najskoršieho vytvorenia koalície," oznámila Livniová včera po vyhlásení oficiálnych výsledkov, ktoré potvrdili jej víťazstvo vo voľbách predsedu Kadimy. Samotná Livniová svoj úspech komentovala slovami, "zvíťazilo to najlepšie".
Vyhrala tesne
Podľa oficiálnych výsledkov volieb, ktoré boli neočakávane tesné, získala Livniová 43,1 percenta hlasov, jej súper, minister dopravy Šaul Mofaz 42 percent, vyhrala teda len o 431 hlasov. Oprávnenie voliť malo približne 70-tisíc členov Kadimy.
Nová predsedníčka strany, ktorá automaticky nahradí Ehuda Olmerta aj v premiérskom kresle, má 42 dní na sformovanie novej vlády. Ak sa jej to nepodarí, budú predčasné voľby, ktorých favoritom je opozičná strana Likud. Olmert, ktorý ohlásil odchod z čela strany aj vlády pre obvinenia z korupcie, zostane v úrade premiéra až do vytvorenia novej vlády, čo môže trvať mesiace.
Livniovú považujú za umiernenú
Livniová, ktorú niektoré izraelské médiá už pred hlasovaním pasovali za novú šéfku Kadimy a budúcu premiérku, je oproti Mofazovi považovaná za umiernenú. Viedla niekoľko kôl rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi a jej vyjadrenia v otázke mierového usporiadania na Blízkom východe sú podstatne zmierlivejšie.
Podľa palestínskeho hnutia Hamás ovládajúceho Pásmo Gazy však jej nástup do funkcie premiérky bude znamenať pokračovanie politiky "agresie" voči Palestínčanom. "Livniovej nástup k moci bude znamenať tú istú politiku represie a agresie voči palestínskemu ľudu uskutočňovanú predošlými sionistickými lídrami," uviedol vo vyhlásení hovorca Fawzi Barhum.
Bude to mať ťažké
Podľa analytikov má Livniová pred sebou pri formovaní vlády zložitú cestu, musí si vybojovať parlamentnú podporu a usilovať o napredovanie mierového procesu. Prvou prioritou 50-ročnej predsedníčky bude zjednotenie Kadimy, čo vzhľadom na tesné víťazstvo nebude jednoduché. "Vzhľadom na výsledky a tesné vedenie pred Mofazom bude ťažké zabezpečiť stabilitu v rámci Kadimy," uviedol politológ Avraham Diskin z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. "Nemala by zabúdať, že v Izraeli je konsenzus v otázke lídra mimoriadne zriedkavý, respektíve takmer neexistujúci a vždy krehký," dodal.
"Zjednotíme Kadimu a budeme postupovať spoločne. Odo dneška sme spolu na tejto ceste a táto cesta odstráni neistotu," uviedla Livniová krátko po víťazstve.
Livniová si na včera naplánovala stretnutie s tromi ministrami, ktorých vo voľbách porazila, v piatok má rokovať o možnosti vytvorenia koalície s členmi ďalších politických strán. Livniová podľa všetkého vyjadrí svoju pozíciu v otázke iránskej nukleárnej hrozby a bude odpovedať na otázky aj v ďalších kľúčových oblastiach, hlavne blízkovýchodné mierové úsilie a izraelsko-palestínsky mierový proces. Práve táto oblasť môže byť problematická.
Ultraortodoxná strana Šaás sa už vyjadrila, že nebude vo vláde, ktorá je ochotná vyjednávať o budúcnosti východného Jeruzalema, ktorý chcú Palestínčania za budúce hlavné mesto, ale pre Izrael je "večnou a nedeliteľnou" súčasťou.
V politike je desať rokov
Aj keď Livniová pôsobí v politike desať rokov, vo funkcii šéfky diplomacie dva roky, "nikdy nebola v centre veľkých konfliktov v Izraeli a nikto nevie, ako by sa zvládla krízu s Iránom, rokovania so Sýriou, prípadne tretiu intifádu", uviedol politológ Daniel Bensimon. Analytici tiež poukazujú na otázku vzťahov s novou americkou administratívou a schopnosť Livniovej vyrovnať sa s dôsledkami globálnej finančnej krízy, ktorá môže mať negatívny dosah na izraelskú ekonomiku so zdravým rastom za posledné štyri roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.