Poslanci včera sprísnili aj podmienky reklamácie kúpeného tovaru v prospech predávajúceho.
BRATISLAVA. Ak žiadna ponuka na prebytočný štátny majetok nedosiahne primeranú cenu, konanie možno opakovať maximálne dvakrát, v ňom by mohli znížiť primeranú cenu najviac o 70 percent. Ak sa ani potom nenájde kupujúci, majetok sa má ponúknuť obciam či VÚC. Poslanci to schválili v novele zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo VÚC.
Proti návrhu koaličných poslancov sa vyslovili viacerí opoziční. Doteraz platný zákon zaručuje podľa poslanca Martina Fedora (SDKÚ-DS) nekomplikovaný, transparentný proces bez zbytočnej byrokracie či rôznych machinácií.
Podľa Júliusa Brocku (KDH) sa obce a VÚC dostávajú na vedľajšiu koľaj. "Týmto návrhom ide o skrytú
privatizáciu," zdôraznil s tým, že prebytočný majetok pôjde "vlastným". Dodal, že cena prebytočného majetku sa odhaduje na 1,7 miliardy korún, takže sa môže znížiť asi o 1,2 miliardy. "O toľko sa zníži cena pre vašich vybraných záujemcov," poznamenal na adresu koaličných poslancov.
Zmeny v reklamácii tovaru
Poslanci schválili aj novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá podľa ministerstva hospodárstva odstraňuje neprimerané zaťaženie predávajúceho pri vybavovaní reklamácií. Ak spotrebiteľ reklamáciu uplatní počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia.
Poslanec za SMK Zsolt Simon to kritizoval, pretože podľa neho posilňuje práva obchodníkov. Pozastavil sa nad tým, že v druhom 12-mesačnom období musí zákazník znášať náklady na odborné posúdenie reklamovaného výrobku.
Pripomenul európsku smernicu, podľa ktorej zodpovedá predávajúci spotrebiteľovi za "súlad tovaru so zmluvou po dobu 2 rokov", pričom spotrebiteľ sa môže rozhodnúť medzi opravou či náhradným tovarom, a pokiaľ to nie je možné, tak na zníženie ceny, prípadne jej vrátenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.