reakcii na rozhodnutie vlády opätovne otvoriť druhý dôchodkový pilier.
"Druhý pilier dôchodkového zabezpečenia je jeden z najvýraznejších výsledkov celého reformného obdobia," zdôraznil Dzurinda a poznamenal, prečo niekomu kole oči, že občania majú peniaze na svojich osobných účtoch. "Komu už môže v tejto krajine prekážať, že ľudia budú mať väčšie penzie," opýtal sa.
Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová považuje v tejto súvislosti za smerodajné stanovisko Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá je garantom stability úspor občanov v dôchodkovom systéme.
KDH: Finančné trhy sa ukľudňujú
"Táto vláda - napriek vysokému ekonomickému rastu - už nemá z čoho rozdávať. Sú tu však ešte vaše úspory v 2. dôchodkovom pilieri a týchto miliárd sa vláde zachcelo. To je pravý dôvod, prečo chce vláda znovu otvoriť 2. dôchodkový pilier, nie kríza na finančných trhoch. Vláda chce, aby vystúpili zo sporivého piliera ďalší sporitelia, aby prestali sporiť na svoj dôchodok a aby sa zverili do rúk vlády. Keď to v prvom polroku tohto roka urobilo počas jeho otvorenia cca 100 000 sporiteľov, vláda ich úspory vo výške takmer 4 miliardy korún previedla do sociálnej poisťovne. Teraz si vláda "brúsi zuby" na ďalšie miliardy zo 60 miliárd úspor takmer 1,5 milióna sporiteľov a chce opäť znárodňovať - tento raz úspory sporiteľov. KDH vyzýva občanov, aby sa nedali pomýliť, ani oklamať. Táto vláda, na rozdiel od vás, nevie šetriť. Finančné trhy sa stabilizujú, vaše úspory nie sú ohrozené, to iba slovenská vláda stráca rozum," uvádza sa v stanovisku KDH, ktoré poskytol podpredseda Július Brocka.
(sita)
Autor: Pri požiari zahynulo 40 ľudí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.