stredopravému premiérovi Janezovi Janšovi zapletenému do úplatkárskeho škandálu a kritizovanému pre jeho štýl vládnutia.
ĽUBĽANA. Janša pripustil, že tri stredoľavé strany na čele s Pahorovými Sociálnymi demokratmi (SD) majú "väčšie šance" na sformovanie nasledujúcej vlády. Sociálni demokrati, ktorých štyridsaťštyriročný predseda by sa mal stať jedným z najmladších premiérov v rámci Európskej únie, získali 30,5 percenta hlasov a zabezpečili si tak 29 z 90 kresiel v parlamente. Spojenecká strana Zares, ktorá vznikla pred dvoma rokmi, a Liberálnodemokratická strana (LDS) majú 9 a 5 parlamentných miest. Bývalý slovinský prezident, reformovaný komunista Milan Kučan pred voľbami podporil SD a starosta Ľubľany Zoran Jankovič vyzval voličov, aby hlasovali za jednu z troch spojeneckých opozičných strán. Janšova Slovinská demokratická strana (LDS) skončila podľa volebnej komisie so ziskom 29,32 percenta, čo predstavuje 28 kresiel.
Budúci premiér si zarábal aj ako model
Víťaz volieb, ľavicový politik a poslanec Európskeho parlamentu (EP) Borut Pahor vedie slovinských Sociálnych demokratov, ktorí sú členmi Strany európskych socialistov (PES). Tento bývalý komunista, ktorý si v minulosti zarábal aj ako model a vyslúžil si za to od svojich nacionalistických súperov prezývku Barbie, je v EP členom výboru na kontrolu rozpočtu ako aj ústavných záležitostí a je náhradníkom v zahraničnom výbore. Pahor je známy ako "muž kompromisu". Jeho žena je právnička, s ktorou má syna.
Absolútne porazený
Za "absolútneho porazeného" označili slovinské médiá Janšu. "Mnohí voliči, ktorí podporili Pahora, vlastne hlasovali proti Janšovi," napísal Dnevnik, podľa ktorého voliči tak odmietli Janšovu politickú taktiku blokovania spolupráce s opozíciou, urážanie politických oponentov ako aj snahu kontrolovať médiá. Janša je aj v centre korupčného škandálu zverejnenom fínskou televíziou, podľa ktorej on a ďalší vládni predstavitelia zobrali úplatky pred podpisom vôbec najväčšieho vojenského kontraktu v Slovinsku s fínskou zbrojárskou firmou Patria v roku 2006. Janša po vypuknutí škandálu čelil začiatkom septembra vysloveniu nedôvery v parlamente. Zákonodarné zhromaždenie ho nakoniec podporilo, vyzvalo však na vyšetrenie prípadu. Zároveň uviedlo, že ministerstvo obrany môže zrušiť kontrakt s Patriou v hodnote 278 miliónov eur, ak sa dokáže akékoľvek obvinenie z korupcie. Janša obvinenie odmietol ako "absurdné" a opozíciu a médiá obvinil zo zámerného škandalizovania jeho osoby pred voľbami. Minulý rok ako opozičnú manipuláciu odmietol petíciu proti jeho snahe kontrolovať štátne médiá, ktorú podpísala viac ako štvrtina všetkých slovinských novinárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.