osobné výhody, vzácne sa zhodujú s Dzurindom.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška opäť v koalícii neuspel so svojím návrhom. Po návrhu na zrušení poslaneckej imunity v parlamente odmietli aj jeho návrh aby dochádzku poslancov kontrolovali aj overovatelia spomedzi poslancov.
Za návrh, ktorý mal zároveň priniesť elektronizáciu prípravy zákonov a ušetriť tak tony papiera, ktoré dostávali poslanci, nakoniec nehlasovali poslanci HZDS ani časť SNS.
Pašku postoj koaličných partnerov zjavne nahneval. „Rovnako ako v nedávnej minulosti pri hlasovaní o zrušení, resp. zúžení poslaneckej imunity aj dnes hlasovanie preukázalo, že vždy keď ide o osobné výhody alebo keď treba nájsť spôsob ako nevypočuť občana, Dzurinda, Mečiar a Slota konajú vo vzácnej zhode," odkázal po svojom hovorcovi. Pridal tiež, že je sklamaný.
Za bolo len 58
Návrh Pašku a podpredsedu parlamentu Miroslava Číža podporilo len 58 z 85 koaličných poslancov. Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa zdržal hlasovania, Ján Slota a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda neboli v tom čase v parlamente.
„Prekvapilo nás to," hovorí podpredsedníčka klubu Smeru Renáta Zmajkovičová.
„Ja osobne som v tomto prípade podporila návrh predsedu národnej rady," povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Poslanci sú ale podľa nej politikmi a za svoje správanie sa predovšetkým zodpovedajú voličom.
„To, aby boli overované podpisy poverenými členmi národnej rady, to tu bolo. Na to nie je potrebný zákon," povedal Mečiar. Vzhľadom na to, že celú budovu parlamentu monitorujú kamery, je podľa Mečiara možné poslancov monitorovať a myslí si, že by hlasovanie malo byť povinnosťou poslancov.
Potopili ho viackrát
Paška už utrpel v parlamente viacero vážnych porážok. Z vlastnej iniciatívy navrhol úplné zrušenie imunity. Vo februári, keď navrhol o imunite hlasovať, bol jediným poslancom, ktorý hlasoval proti tomu, aby návrh dopracoval. O zrušenie imunity sa pokúsil aj v apríli, hoci aj vtedy mu muselo byť jasné, že HZDS a SNS budú proti. Keď došlo na hlasovanie, poslanci radšej zvolili obštrukciu a zablokovali parlament. Predseda parlamentu musel návrh stiahnuť, aby snemovna mohla zasadať ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.