Európsky súd pre ľudské práva povedal, že Mečiarove amnestie nebolo možné zrušiť
Bývalý riaditeľ SIS Lexa bol 95 dní nezákonne vo väzbe. Včera to povedal súd
v Štrasburgu. Odškodné Lexa nedostane, štát zaplatí len trovy vo výške osem tisíc eur.
BRATISLAVA. Presne desať rokov po voľbách v roku 1998, keď ľudia povedali rázne nie Vladimírovi Mečiarovi, vyhrala jeho niekdajšia pravá ruka Ivan Lexa súd so Slovenskom v Štrasburgu.
Európsky súd pre ľudské práva povedal, že Slovensko porušilo Lexove právo na slobodu, keď ho držalo od 15. apríla do 19. júla 1999 pre kauzu únosu Michala Kováča mladšieho vo väzbe.
Súd sa nezaoberal Lexovou vinou alebo nevinou a hlavný odkaz jeho rozsudku je, že už raz udelené amnestie nie je možné zrušiť.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa tak zrejme definitívne postaral o Lexovu beztrestnosť, hoci všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že prezidentovho syna uniesla do Rakúska Slovenská informačná služba.
Mečiar vydal amnestie pred voľbami 1998, keď vykonával právomoci prezidenta. Následne ich Mikuláš Dzurinda ako nový premiér s rovnakými dočasnými právomocami prezidenta zrušil.
Vtedy vyšetrovateľ obnovil Lexovo stíhanie a súd ho vzal do väzby. Jeden senát ústavného súdu následne vyhlásil, že Lexove práva neboli porušené, druhý senát ale v rovnakom prípade Jaroslava Svěchotu povedal, že porušené boli a že amnestie nebolo možné zrušiť. V čase, keď to ústavný súd povedal, bol už Lexa na slobode.
„Vláda sa v danom čase a právnom stave pokúšala urobiť všetko preto, aby bol únos Michala Kováča mladšieho vyšetrený a vinníci potrestaní," povedal včera predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Rozhodnutie súdu berie na vedomie, „ale kroky, ktoré robila vláda považujem za správne a dôležité, lebo nepotrestanie vinníkov zostane jednou z najškandalóznejších udalostí novodobej histórie Slovenska."
Lexu rozhodnutie súdu potešilo.
* * *
Pirošíková: Amnestie už nie je možné zrušiť
Slovensko pred Európskym súdom zastupovala Marica Pirošíková.
Dá sa celý rozsudok chápať tak, že Európsky súd pre ľudské práva povedal, že Mikuláš Dzurinda nemal nikdy zrušiť Mečiarove amnestie?
„Áno. Európsky súd odkázal na článok 2 odsek 2 ústavy, podľa ktorého môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy a v jej medziach. Európsky súd tiež uviedol, že v ústave nie sú ustanovenia povoľujúce zrušenie amnestie. Poznamenal, že právna prax a teória nepripúšťala opačný výklad. Práve naopak, všimol si, že v komentári k ústave napísanom kolektívom autorov pod vedením predsedu ústavného súdu a vydanom už v roku 1997 bol vyjadrený názor, že rozhodnutie prezidenta o amnestii nemôže byť zrušené."
Má rozsudok vplyv na úsilie zrušiť Mečiarove amnestie ústavným zákonom?
„Berúc do úvahy odôvodnenie rozhodnutia európskeho súdu sa domnievam, že zrušiť takzvané Mečiarove amnestie nie je možné."
Štát sa môže do troch mesiacov odvolať. Uvažujete nad tým?
„Je veľmi významné, že rozsudok bol vyhlásený jednomyseľne, ale nevylučujem aj takýto postup."
(mož)
* * *
Brutálne zavlečenie
n Únos Kováča mladšieho je najbrutálnejším prienikom násilia do politiky. Keď 31. augusta 1995 ôsmi muži zastavili auto prezidentovho syna, namierili mu do tváre pištoľ, naliali doňho whisky a zavliekli ho v kufri auta do Rakúska, verejný život na Slovensku klesol na dodnes neprekonané dno.
To, čo bolo vnímané ako pomsta neposlušnému prezidentovi od premiéra Vladimíra Mečiara ten od začiatku hovoril o samoúnose čoskoro potvrdili aj policajní vyšetrovatelia. Zle upratané stopy po únose ich doviedli k bránam Slovenskej informačnej služby.
Nahrávka rozhovoru šéfa SIS Ivana Lexu s ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom o stiahnutí vyšetrovateľa (Lexa: Keď ho kopneš do gúľ, tak ti dám pusu na čelo) dokreslila, ako funguje vláda a SIS. Nový vyšetrovateľ už prípad odložil.
(mch)
Autor: MONIKA TÓDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.