Räikkönen? Vlani štyri preteky pred záverom šampionátu strácal Kimi Räikkönen osemnásť bodov.
KOŠICE. Nasledovali tri víťazstvá a jedno tretie miesto a neuveriteľný majstrovský titul. V tomto roku Fín stráca v rovnakom počte pretekov pred záverom už dvadsaťjeden bodov. Podarí sa u zopakovať jeho vlaňajší triumf?
Podpora pre šampióna
Úradujúci majster sveta, Kimi Räikkönen, je mimoriadne rýchly pretekár. V tejto sezóne už vyjazdil deväť (!) najrýchlejších kôl pretekov, no v konečnom výsledku sa to míňa účinkom. Fín tvrdí, že mu auto s pneumatikami Bridgestone veľmi nesedí a sťažuje sa na nedostatočný grip. Strata cenných bodov v jasne vybojovaných pretekoch krehkej povahe uzavretého Fína tiež veľmi nepomohla a šampión sa ocitol v kríze. Dokonca sa povrávalo, že plánuje ukončiť kariéru. Kimi pôsobil rezignovane a potreboval pomoc tímu. Tá prišla v podobe predĺženia zmluvy až do konca roka 2010 a jasne deklarovanej podpore prezidenta Ferrari, Luca di Montezemolla. Dnes veľmi skúsený a uznávaný manažér vie, že Kimi jazdiť nezabudol a potrebuje v ťažkej situácii pevnú oporu. Teraz je však na ťahu Kimi, aby ukázal, že vie znova vstať.
Oslava jubilea
Prvá príležitosť pre Fína prichádza už túto nedeľu na novej trati v Singapure. Jazdiť sa bude po prvýkrát pod umelým osvetlením. A nie je to náhoda. Načasovanie je dokonalé. GP Singapuru bude totiž jubilejnou osemstou veľkou cenou v histórii F1! Dnes nezávislý ostrovný štát, ktorý kedysi dlho podliehal britskej korune je moderným centrom obchodu a samotný Singapur je jedným z najväčších prístavov na svete. Cieľom usporiadania pretekov F1 je zviditeľnenie sa a prilákanie ďalších turistov do krajiny. Predpokladá sa, že z miestnej Grand prix by sa mohla časom stať akási obdoba ázijskej GP Monaka. Budujú sa tu nové ubytovacie a zábavné centrá a už pri prvom štarte F1 sa očakávajú vysoké zisky. Päť kilometrová trať (jazdí sa na 61 kôl) bude kvôli nočným pretekom osvetlená vraj až štyrikrát silnejšie ako futbalové štadióny. Na dosiahnutie tohoto cieľa použili organizátori 1485 reflektorov, ktoré sú pospájané 108 km elektrických káblov a napájaných dvanástimi generátormi, ktoré majú svoje záložné zdroje a pohotovostne je ďalší mobilný generátor pripravený zasiahnuť v prípade núdze. Prípravu na takéto podmienky nepodceňujú ani samotné tímy, ktoré vyzbrojili pilotov antireflexnými prilbami a upravili im ich režim. Jazdiť sa totiž bude popoludní nášho času, no v Ázii bude osem hodín večer. Ako sa s tým vysporiada organizmus pilotov? Niektorí dokonca budú simulovať európsky čas a posunú svoje denné programy podľa času, ktorý majú doma. Pomôže to?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.