budú mať podobné skúsenosti, ako mal nedávno režisér Matej Mináč so Silou ľudskosti.
BRATISLAVA.V Los Angeles dostanú o pár dní balík. Budú v ňom Slepé lásky. Odosielateľom je naša filmová akadémia, ona rozhodla, že dokument Juraja Lehotského nás bude reprezentovať a súťažiť o Oscara. Slepé lásky sú krásnym filmom, aké má čaro, to už pochopili aj diváci a kritici na festivale v Cannes i v Toronte.
Treba o nich hovoriť
Teraz ich však budú posudzovať americkí akademici, a od nich možno čakať všetko možné. Naivnosť a idealizmus k podobným cenám dávno nepatria. Skôr sa hovorí o tom, akú loby treba roztočiť, aby sa akademikom chcelo aspoň porozmýšľať. Ktoré filmy nehovorené po anglicky si americká akadémia vyberie medzi päť posledných, sa dozvieme 22. januára. Producent Slepých lások Marko Škop vie, že v čase hlasovania sa zídu pekné reakcie. "Filmu prospieva promo a promo vytvára každé ocenenie, každá správa, každý rozhovor. Aj to, že sa o ňom práve teraz bavíme," vraví. Prirodzene, najlepšie by bolo, keby sa o Slepých láskach hovorilo v Spojených štátoch - a vyzerá to tak, že sa hovoriť bude. "Už v Cannes za nami prišla Alissa Simon. To je kritička z Variety a na festivale v Palm Spring zostavuje sekciu filmov s národnými nomináciami na cenu americkej akadémie. Povedala, že by Slepé lásky do výberu určite zaradila. Po rozhodnutí našej akadémie podmienku spĺňame a je samozrejmé, že sa tešíme," hovorí Marko Škop.
Každý cudzojazyčný film to má v USA ťažké
Je celkom možné, že keď budú losangelskí akademici rozhodovať, Lehotského dokument už bude aj v amerických kinách. Škop hovorí: "Každý film nehovorený po anglicky to má v Amerike ťažké. V Toronte sme však videli, že Slepé lásky vyvolávajú aj v severoamerickom publiku emocionálne vibrácie. Rozhodujeme sa už od Cannes medzi viacerými distribučnými spoločnosťami. Vyjednáva najmä náš obchodný agent, v Toronte sme pri niektorých stretnutiach boli aj my s Jurajom. Zvažovať treba mnoho faktorov, rozhodnúť sa môžeme len raz." Pred pár dňami mali Slepé lásky premiéru v Česku. Pražský distribútor k nej pridal aj premietanie špeciálnej verzie pre nevidomých. Teda jasne naznačil, že do kina ide výnimočný film. V Amerike to bude vyzerať skromnejšie. "Režisér určite pôjde na premiéru a bude k dispozícii médiám. Veľké rockové koncerty okolo toho organizovať nebudeme," smeje sa Marko Škop.
* * *
Slováci na Oscaroch
(jak)
Obchod na korze, réžia: Ján Kadár a Elmar Klos, Oscar v kategórii cudzojazyčný film za rok 1966. Cena patrila Československu, Ján Kadár bol slovenský režisér a pôvodný jazyk filmu bola slovenčina.
Kolja, réžia: Jan Svěrák, Oscar v kategórii cudzojazyčný film za rok 1997. Hoci ide o český film, nezabudnuteľnú postavu mladej milenky si zahrala slovenská herečka Silvia Šuvadová.
Musíme si pomáhať, réžia: Jan Hřebejk, nominácia v kategórii cudzojazyčný film za rok 2001. Český fim, kde hlavné postavy stvárnili Anna Šišková a Csongor Kassai.
Želary, réžia: Ondrej Trojan, nominácia v kategórii cudzojazyčný film za rok 2004. V českomfilme sa objavili aj naši herci (V. Pavlíková, J. Hrčka).
Diablova dielňa, réžia: Stefan Ruzowitzky, Oscar v kategórii cudzojazyčný film za rok 2008. Rakúsko-nemecký film, vznikol však podľa predlohy Adolfa Burgera, ktorý sa narodil na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.