rokov 1999 a 2008, ktoré si dal urobiť Sociologický ústav SAV. Deje sa to aj preto, že ľudia sa prestávajú zaujímať o svoje okolie a sústreďujú sa na osobné či rodinné úspechy. Za toleranciou sa tak do veľkej miery skrýva nezáujem a ľahostajnosť.
Zatiaľ čo v roku 1999 by nechcelo Róma za suseda 77 percent opýtaných, teraz je to už iba 47 percent. Spolužitie s Rómami však zostáva pre spoločnosť vážnym problémom, čo dokazuje aj nedávny prípad zo sídliska v Medzilaborciach. Obyvatelia jednej z bytoviek tam zabránili rómskej rodine z Giraltoviec nasťahovať sa do bytu, ktorý si riadne prenajala a vopred zaplatila. "Vlastnými telami zabránili mužovi s manželkou a dvoma malými deťmi a odmietli pustiť aj pracovníčku realitnej kancelárie," opísal incident prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik. Stalo sa to v júli, polícia v utorok vzniesla obvinenie proti deviatim obyvateľom bytovky. Sociologička Zuzana Kusá hovorí o "privatizácii" súkromného života. Inému človeku ako sebe samému dôveruje čoraz menej ľudí.
Súkromie je prvoradé
Sociológovia tvrdia, že devätnásť rokov po páde komunistického režimu všeobecná dôvera k iným ľuďom klesá a nastupuje "privatizácia osobného života". Slováci sa viac starajú o seba ako o druhých. V kruhu rodiny a známych sa cítime najbezpečnejšie, súkromie má pre nás čoraz väčší význam. "Tých, ktorí sú presvedčení, že ľuďom možno dôverovať, je už menej ako tých, ktorí veria v reinkarnáciu," poznamenáva Kusá. Ide len o čosi viac ako desatinu populácie. Čoraz väčší význam zohráva osobná zodpovednosť. Pribúda ľudí, ktorí si myslia, že nezamestnaní sú povinní prijať akúkoľvek prácu, a že jednotlivci sú zodpovední za to, ako sa im v živote darí. Naopak, tých, ktorí si myslia, že štát by mal prevziať väčšiu zodpovednosť za blaho ľudí, je stále menej.
Stúpa zodpovednosť
Výrazne väčšie vyznávanie hodnoty osobnej zodpovednosti podľa Kusej súvisí nepochybne aj s "rozsiahlymi politickými kampaňami a "s presadzovaním ideológie osobnej zodpovednosti ako protikladu k starostlivému štátu." Rodičia napríklad čoraz viac vedú svoje deti k šetrnosti a zodpovednosti. Odvrátenou stranou toho je nezapájanie sa do riešenia celospoločenských problémov. To potvrdzuje aj značný pokles v ochote zapojiť sa do nejakého protestu. Najviac upadla ochota zúčastniť sa na demonštráciách a na neschválených štrajkoch.
* * *
Z prieskumu
n Fajčenie marihuany v roku 1991 odsudzovalo 85 percent populácie. Dnes je to 64 pecent.
n Homosexualitu odmietalo tolerovať 54 percent obyvateľstva. Dnes netvoria ani 32 percent.
n Väčšina naďalej odsudzuje opilosť za volantom, daňový podvod či úplatky.
n V živote takmer deviatich z desiatich ľudí je najdôležitejšia rodina. Potom je to práca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.