Cenová rada bude sledovať ceny a vysvetľovať, či za zdražením stojí trh, alebo špekulácie. Niektorí ekonómovia to považujú za nezmysel.
BRATISLAVA. Vláda schválila Cenovú radu. Tá má zabrániť špekuláciám pri prechode na euro. "Cenová rada bude monitorovať cenový vývoj a ak nastanú niektoré úlety, jej úlohou bude zhodnotiť, či je to výsledkom trhu, alebo nejakej špekulácie," povedal premiér Robert Fico. Na čelo Cenovej rady vláda postavila terajšieho predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka. Ten mal byť podľa zväzkov ŠtB jej agentom s krycím menom Nový. Mihók spoluprácu s ŠtB popiera. "Pod mojím vedením nebude Cenová rada bičom na podnikateľov," tvrdí. To, že predstaviteľ podnikateľov bol schválený ako predseda, je podľa neho určitý ústretový krok vlády k podnikateľom. Úlohu rady vidí v upozorňovaní a prešetrovaní, nie v trestaní podnikateľov. Okrem ministrov hospodárstva, školstva, financií, dopravy, pôdohospodárstva a zdravotníctva, budú členmi rady aj ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová, predseda ZMOS-u Michal Sýkora či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan.
Ako to bude fungovať
Cenová rada pri prešetrovaní cien bude vychádzať z pravidelných inflačných správ ministerstva financií. Podľa jej predsedu sa však nebude zaoberať individuálnymi porušeniami či sťažnosťami spotrebiteľov. "Minister hospodárstva raz za mesiac predloží sumár vývoja na trhu z pohľadu spotrebiteľa," predstavuje si fungovanie rady Mihók. Ak dostane Cenová rada podnet o príliš veľkom cenovom výkyve, bude vývoj cien sledovať cez cenové priemery a bude ich porovnávať s vývojom inflácie vo vybraných krajinách eurozóny. "Ak sa vývoj u nás začne veľmi odlišovať, budeme skúmať, čo je za tým," povedal Mihók. Ak sa potvrdí, že ide o špekuláciu, Cenová rada odporučí príslušnému rezortu, aby prijal všetky opatrenia až po reguláciu. "Pripúšťame aj reguláciu cien, ak by sa dostali nad úroveň, ktorá nezodpovedá elementárnym trhovým pravidlám," povedal premiér. Naopak Mihók je odporcom cenovej regulácie, pripúšťa ju len v prípade, ak by nastala taká deštrukcia trhu, ktorá by ohrozovala vývoj ekonomiky. "Na slovenskom trhu nie je hráč, ktorý by mohol ohroziť stabilitu trhu," povedal.
Analytici sú skeptickí
"Zriadenie Cenovej rady je nepotrebný a ničomu neprospievajúci krok, ktorý s príchodom eura prispeje len k tomu, že sa zvýši administratívna regulácia ekonomiky," povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. Podľa analytika inštitútu Iness Radovana Ďuranu snaha zistiť špekulatívne zmeny v cenách je nepochopením princípov trhovej ekonomiky, a nie nástrojom na spomalenie zdražovania. "Jedinou účinnou kontrolou rastu cien je konkurencia a tá, napríklad v prípade potravín, neumožňuje nárazovo a dlhodobo zvyšovať ceny," povedal Ďurana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.